Od połowy roku szykują się zmiany w onkologii

18 Maja 2017, 17:04

Od 1 lipca br. ministerstwo zdrowia wprowadza model jakościowej oceny diagnostyki onkologicznej i leczenia onkologicznego. Model ma być oparty na wskaźnikach efektywności. Dzięki niemu będzie wiadomo, które szpitale uzyskują w onkologii najlepsze efekty.

Wskaźnik ma być wyliczany na podstawie danych statystycznych sprawozdawanych przez szpitale. Ministerstwo liczy, że dzięki tej zmianie poprawi się jakość opieki nad pacjentami chorymi na raka. Będzie też można sprawdzić, w których ośrodkach leczenie przynosi najlepsze efekty.

Zgodnie z planowanymi zmianami w pakiecie onkologicznym, placówki medyczne będą musiały także co roku przeprowadzać ocenę powikłań i 1,3 i 5 letnich przeżyć pacjentów. Szpitale będą te dane upubliczniać. Rozporządzenie w tej sprawie jest jeszcze w konsultacjach.

Ministerstwo zleciło też Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przygotowanie kompleksowych rozwiązań w onkologii. Jak informuje MZ, w pierwszej kolejności ma zostać wypracowany projekt kompleksowej opieki nad pacjentami z rakiem piersi (Breast Cancer Unit).

Aleksandra Smolińska

Źródło: MZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

bbanachowicz Sobota, 20 Maja 2017, 20:08
zamiast sprawozdawać może jednak zacząć leczyć nowoczesnymi lekami,oszczędzi się na papierze
Barbara Sobota, 20 Maja 2017, 19:19
Taniej i efektywniej będzie zacząć leczyć lekami nowej generacji ,a nie tworzyć jakieś bzdurne elaboraty i marnować tony papieru.
Marggo Sobota, 20 Maja 2017, 16:15
Czyli osoby z zaawansowanym nowotworem,bez szans na całkowite wyleczenie nie będą przyjmowane do szpitalli by nie psuć statystyki ? Próba selekcji naturalnej czy zwyczajnie ktoś nie pomyślał ?
adron Czwartek, 18 Maja 2017, 19:30
Zamiast ciągnąć ten kabaret z nieskuteczną chemią i radioterapią zacznijcie podawać wlewy z witaminy c i amigdaliny....nagle okaże się, że można lepiej, taniej i skuteczniej...z tym, że firmy farmaceutyczne się nie dorobią i dlatego ludzie będą dalej umierać zupełnie niepotrzebnie....
Marggo Sobota, 20 Maja 2017, 16:11
Wit C jest tania, pestki moreli też, gdyby leczenie było efektywniejsze niż przy placebo przemysł farmaceutyczny już by opatentował leki je zawierające i robił na tym wielką kasę .Ludzie na raka i tak chorować będą ,więc ten kto znajdzie prawdziwe antidotum zostanie najbogatszym człowiekiem na ziemi
PTJ Piątek, 19 Maja 2017, 10:18
Ta i niech fundują zatrucie cyjankiem.