USA: Reforma Trumpa oznacza cięcia w zdrowiu?

22 Maja 2017, 13:11

Urzędnicy ostrzegają, że nowy plan budżetowy Donalda Trumpa może stanowić realne zagrożenie dla pacjentów. Cięcia budżetowe w samym Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) spowodowały, że aktualnie urząd posiada prawie 700 zamrożonych wakatów. 

Placówki podlegające Departamentowi Zdrowia i Agencji Ochrony Środowiska stają w obliczu znacznych cięć w związku ze zmianami w działaniu i strukturach organizacyjnych. Wszystko z powodu rozporządzenia Urzędu Zarządzania i Budżetu, który nakazuje wszystkim agencjom federalnym przedstawić nowy, „odchudzony” budżet. Administracja Trumpa planuje upublicznienie pełnego budżetu na rok 2018 w przyszłym tygodniu.

Braki kadrowe zagrażają bezpieczeństwu pacjentów

Wolne wakaty dotyczą stanowisk dziesiątek analityków finansowych, analityków polityki publicznej, naukowców, doradców i asystentów mających bezpośredni wpływ na sprawną pracę laboratoriów. Z wypowiedzi urzędników administracyjnych wynika, że zamrożenie zatrudnień urzędników publicznych, uniemożliwiło CDC wypełnianie kluczowych funkcji w programach niezbędnych do zapobiegania chorobom przewlekłym i zakaźnym.

Zgodnie z dyspozycjami Narodowego Instytutu Zdrowia, zatrudnienie jest dozwolone w przypadku „niezbędnych miejsc pracy personelu medycznego”. Pracownicy kontraktowi nie mogą być zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin.

JanKa

Źródło:  TheWashingtonPost

Foto: White House

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz