NFZ: Są zmiany w programie opieki nad kobietami w ciąży

25 Maja 2017, 13:20

NFZ zamierza kontynuować program koordynowanej opieki nad kobietami w ciąży. Fundusz planuje wydać na jego realizację o 40 mln więcej i uwzględnić w nim szpitale na pierwszym poziomie referencyjnym w zakresie opieki perinatalnej. 

Jak wyjaśnia NFZ, proponowana forma opieki nad kobietą w ciąży ma docelowo zastąpić w całym kraju obecną dominującą formę opieki, która podzielona jest pomiędzy poszczególne zakresy świadczeń, od POZ-u poprzez ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i leczenie szpitalne, co utrudnienia zachowanie ciągłości opieki realizowanej przez ten sam zespół medyczny, jak również terminowego wykonania wszystkich badań wynikających ze schematu opieki.

KOC przynosi efekty

Dlatego Fundusz rozszerza program i daje możliwość wejścia do niego także szpitalom na pierwszym poziomie referencyjnym opieki perinatalnej. - Za decyzją o zasadności kontynuacji realizacji przedmiotowych świadczeń przemawiają dotychczasowe wyniki realizacji świadczeń KOC, z analizy których wynika, że skróceniu uległa długość pobytu w szpitalu matki i noworodka (pobyt noworodka skrócił się blisko o dobę), zmniejszyła się liczba porodów zakończonych cięciem cesarskim – wyjaśnia NFZ.

Będą zmiany w finansowaniu

W miejsce dotychczasowego jednego ryczałtu NFZ wprowadza kilka ryczałtów zróżnicowanych w zależności od zaawansowania ciąży oraz wydzielony w przypadku prowadzenia ciąży przez położną. W przypadku wystąpienia wskazań medycznych do dłuższej hospitalizacji noworodka wprowadza się możliwość odrębnego rozliczenia świadczeń w oparciu o odrębną wycenę świadczeń analogicznych do obecnych grup noworodkowych rozliczanych w ramach umowy w rodzaju leczenie szpitalne.

Skutek finansowy dla NFZ w skali trzech miesięcy ma wynieść 40 mln zł. Nowe przepisy mają dotyczyć świadczeń udzielanych od 1 października tego roku.

Redakcja

Źródło: NFZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz