Recepta na ellaOne przegłosowana przez Sejm

25 Maja 2017, 21:32

Sejm przyjął rządowy projekt ustawy wprowadzającej receptę na ellaOne, ratunkowy dostęp do leków i zmiany w procedurze refundacyjnej. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Dziś posłowie zakończyli prace nad nowelizacją ustawy refundacyjnej. Największe kontrowersje wzbudzały zapisy dotyczące wprowadzenia recepty na tabletkę ellaOne, ale prace nad projektem przedłużyły się z powodu zmian w procedurze refundacyjnej. Ostatecznie ministerstwo zdrowia wycofało się z zapisów umożliwiających ministrowi zdrowia wydawanie decyzji refundacyjnych na dowolny okres czasu. Decyzje będą mogły być wydawane na 2 lub 3 lata. Z dotychczasowych zapisów ustawy zniknął natomiast okres 5 letni.

W ramach procedury „ratunkowego dostępu do technologii lekowych” minister zdrowia będzie mógł wydać indywidualną zgodę  na pokrycie kosztu leku, który w danym wskazaniu medycznym nie jest refundowany. Zgoda będzie wydawana wyłącznie dla leku, który jest dopuszczony do obrotu lub pozostaje w obrocie w Polsce oraz jest dostępny na rynku. Najpierw jednak pacjent będzie musiał skorzystać ze wszystkich dostępnych i finansowanych przez NFZ metod leczenia.

W trakcie sejmowych prac nad ustawą kontrowersje budziła także propozycja MZ dotycząca ograniczenia uprawnień techników farmaceutycznych do wydawanie niektórych leków. Ostatecznie po protestach techników, rząd również wycofał się z tego zapisu. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: Sejm

Foto: Sejm/K.Białogórski

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz