Rząd przyjął projekt o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności

30 Maja 2017, 17:07

Rząd przyjął dziś projekt ustawy o utworzeniu Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. Oznacza to, że w rządzie zwyciężyła koncepcja forsowana przez ministra rolnictwa. Przypomnijmy, że MZ od początku było przeciwne łączeniu inspekcji. Teraz projekt trafi do Sejmu.

Podstawowym celem ustawy jest stworzenie w Polsce nowego jednolitego zintegrowanego systemu kontroli bezpieczeństwa i jakości żywności na wszystkich etapach produkcji poprzez skonsolidowanie wszystkich procesów kontrolnych i monitorujących w całym łańcuchu żywnościowym oraz powołanie Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności, podległej ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi.

Utworzenie Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności będzie oznaczać konsolidację Inspekcji podległych ministrowi rolnictwa, tj. Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz przeniesienie do skonsolidowanej inspekcji części zadań z Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a także części zadań z Inspekcji Handlowej /UOKiK oraz Inspekcji Ochrony Środowiska. Wprowadzenie takiego systemu ma zwiększyć efektywność działań w zakresie nadzoru nad żywnością, poprawić bezpieczeństwo konsumentów i zmniejszyć obciążenia administracyjne dla przedsiębiorców.

Z ramienia rządu nad konsolidacją inspekcji czuwa były wiceminister zdrowia, obecnie sekretarz stanu w KPRM, Jarosław Pinkas.

Aleksandra Smolińska

Foto: KPRM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

11 komentarzy

sawa Środa, 31 Maja 2017, 15:18
gratulacje dla rządu pani premier szydło że wreszcie ktoś chce zająć się zmniejszeniem urzędników i urzędów utrzymywanych przez nas podatników niech będzie jedna konkretna inspekcja i zadba o zdrową żywność a nie jak teraz 6 inspekcji a żywność sama chemia
lek.wet Czwartek, 01 Czerwca 2017, 10:28
szkopuł w tym, że celem tej ustawy jest między innymi przygotowanie ciepłych posadek dla działaczy nieuków, którzy w obecnym stanie prawnym nie mają szans na objęcie stanowisk kierowniczych w żadnej z tych inspekcji, a po zmianach i owszem.. :D
Pio Środa, 31 Maja 2017, 11:05
Zabawne jest to że ma być nowa inspekcja zajmująca się nadzorem od pola do stołu, ale w przepisach kompetencyjnych zajmować się będzie tylko nadzorem nad produkcją i to nie całą tylko częścią produkcji, a większość zadań jak była w sanepidzie tak dalej będzie w sanepidzie.
fafek Środa, 31 Maja 2017, 15:21
to po co taka pozorowana reforma ? to pani premier i PIS się ośmieszy taką dobrą zmianą
Beata Sz. Środa, 31 Maja 2017, 1:06
No to tera będę zarabiała jak nauczyciel mianowany kupię sobie ze 3 paru butów na rok bo z pensji 1700zeta netto to tylko z wyprzedaży po 50zl nosiłam.
Jak się wezmę za te dziadoskie żabki gdzie nawet w kiblu trzymają towar
lek.wet Czwartek, 01 Czerwca 2017, 10:33
w inspekcji weterynaryjnej zapewniono że pobory będą równane w dół, bo lek. wet. zarabiają najlepiej..
Gall Anonim Wtorek, 30 Maja 2017, 23:03
Jurgiel pobił Radziwiłła. Ciekawe, czy Xiążę Pan raczy podac się do dymisji po tej spektakularnej porażce.
Ciekawski Wtorek, 30 Maja 2017, 18:57
Ciekawe, jak teraz zachowa się min. Radziwiłł. Tata decyzja rządu to nawet nie policzek - to uderzenie, nomen omen, kłonicą przez łeb. Facet ma teraz pretekst do honorowego wycofania się z rządu i tym samym uniknięcia "restrukturyzacji".
Obserwator Wtorek, 30 Maja 2017, 18:36
Lekarze weterynari masowo odchodzą z inspekcji z powodu żenująco niskich pensji - 2000 zł na rękę. Nadzór przejmują niewykwalifikowane osoby.
aa Czwartek, 01 Czerwca 2017, 11:02
taka prawda
lek.wet Czwartek, 01 Czerwca 2017, 10:26
ale to nie od dziś, ja już 3 lata temu odszedłem :D