Już 3,5 tys. fizjoterapeutów z prawem wykonywania zawodu

01 Czerwca 2017, 14:11

Krajowa Rada Fizjoterapeutów przyznała pod koniec maja kolejne 1977 praw do wykonywania zawodu fizjoterapeuty. W sumie prawo wykonywania zawodu ma już prawie 3,5 tys. fizjoterapeutów.

– Szacujemy, że w Krajowym Rejestrze Fizjoterapeutów na dziś można znaleźć już prawie 8 procent aktywnych zawodowo fizjoterapeutów. To całkiem sporo, jeśli weźmiemy pod uwagę, że Izba działa od czterech miesięcy – mówi Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów. – Apelujemy do fizjoterapeutów o składanie wniosków. Jednocześnie ostrzegamy, że złożenie ich na ostatni moment może wydłużyć czas ich rozpatrywania. A po 31 maja 2018 fizjoterapeuta to tylko ta osoba, która uzyskała PWZFz – podkreśla szef samorządu.

Okres przejściowy tylko do połowy przyszłego roku

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, która weszła w życie rok temu nakłada na wszystkich fizjoterapeutów obowiązek uzyskania prawa wykonywania zawodu i przynależność do Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Licencja oraz wpis w Rejestrze jest potwierdzeniem, zarówno dla pacjentów jak i NFZ, uzyskanych przez fizjoterapeutę kwalifikacji zawodowych.

Ustawa wprowadziła okres przejściowy do 31 maja 2018, w którym można pracować jako fizjoterapeuta na dotychczasowych zasadach. Po zakończeniu okresu przejściowego tylko osoby będące członkami samorządu fizjoterapeutów z potwierdzonymi kwalifikacjami zawodowymi będą mogły zgodnie z prawem wykonywać ten zawód. Po tym okresie osoby te nie będą mogły być zatrudniane w charakterze fizjoterapeuty ani prowadzić własnej, samodzielnej działalności. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: KIF

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz