„Antyszczepionkowcy” będą protestować pod MZ

02 Czerwca 2017, 11:20

Pod hasłem „Jest ryzyko musi być wybór”, w sobotę 3 czerwca odbędzie się protest pod ministerstwem zdrowia przeciwko przymusowi szczepień. Organizatorem pikiety jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP”. Organizacja sprzeciwia się dotkliwym karom, nakładanym na rodziców nieszczepionych dzieci oraz wszczynaniu spraw przeciwko lekarzom, którzy „mają odwagę mówić prawdę o szczepieniach” - informuje ruch.

Udział w międzynarodowym proteście potwierdzili też „antyszczepionkowcy” ze Słowenia, Serbii, Węgier, Czech, Włoch, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Polski strajk wyruszy w sobotę, spod siedziby Ministerstwa Zdrowia.

Czego dotyczy protest?

Stowarzyszenie zwraca uwagę, że rejestry ze zgłoszeniami niepożądanych odczynów poszczepiennych nie są rzetelnie prowadzone, a poszkodowane rodziny nie mogą liczyć na odszkodowania.

Postulaty, które będą podnoszone podczas protestu to: pełna dobrowolność szczepień, jaka ma miejsce w 16 krajach UE, powstanie funduszu odszkodowań za powikłania poszczepienne, poprawa rejestracji i diagnozy odczynów poszczepiennych oraz budowa kalendarza szczepień przez niezależnych specjalistów, wolnych od konfliktu interesów.

Szczepienia godzą w prawa człowieka?

„Dzisiaj problem przymusu i ignorowania powikłań poszczepiennych dotyczy głównie dzieci, wkrótce jednak całych społeczeństw. Musimy to zatrzymać zanim będzie za późno, a nasze zdrowie zostanie  sprzedane wielkiemu przemysłowi, który ma olbrzymi wpływ na system „ochrony” zdrowia na każdym poziomie. Prowadzi to do bagatelizowania skutków ubocznych i wyolbrzymiania skuteczności jego produktów. Kosztem naszych praw, zdrowia i życia”, czytamy w stanowisku STOP NOP.

Stowarzyszenie przy okazji protestu powołuje się na opinie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który stoi na stanowisku, że przymus szczepień łamie prawa człowieka. Przytacza także treść petycji, organizacji skupionych w Europeen Forum for Vaccine Vigilance, mówiącej, że niedobrowolne i narzucone leczenie jest naruszeniem m.in. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ, Konwencji ONZ o Prawach Dziecka czy Europejskiej Karty Praw Pacjenta. Polski obowiązek szczepień wynika z ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Tutaj nasuwa się jednak pytanie, czy taka interpretacja międzynarodowych przepisów i rekomendacji w każdym przypadku jest słuszna?

Czy powstanie fundusz odszkodowań za niepożądane odczyny poszczepienne?

W maju, Konstanty Radziwiłł zadeklarował, iż rozważa wprowadzenie systemu odszkodowań, który miałyby rekompensować szkody powstałe w wyniku niepożądanych odczynów poszczepiennych. Minister przyznał, że resort widzi problem NOP, jednak podkreślił też, że zjawisko jest niezwykle rzadkie, bo trudno znaleźć druga grupę preparatów tak dobrze przebadaną, skuteczną i bezpieczną jak szczepionki. Konstanty Radziwiłł podkreślił także, że przy okazji funduszu potrzebny będzie solidny sposób oceny, czy rzeczywiście u dziecka wystąpił niepożądany odczyn wywołany szczepieniem.

Anna Grela

Źródło: STOP NOP

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz