Po Brexicie koszty dla NHS wzrosną o pół miliarda funtów

07 Czerwca 2017, 10:16

NHS prawdopodobnie będzie musiał zmierzyć się z koniecznością pokrycia blisko pół miliarda funtów, jeśli brytyjscy emigranci zdecydują się na powrót do UK po Brexicie. Może ich do tego skłonić brak świadczeń socjalnych w krajach UE.

Zgodnie z nowym raportem dotyczącym potencjału wpływu emigracji na koszt leczenia emerytów w Wielkiej Brytanii, kwota może się podwoić.

190 tys. emerytów na emigracji

Obecnie około 190 tys. brytyjskich emerytów mieszka w innych krajach członkowskich UE i otrzymuje opiekę zdrowotną w ramach wzajemnego europejskiego planu „S1”. W przypadku ich powrotu koszty NHS prawdopodobnie wyniosą około 979 mln funtów, czyli około dwukrotności tego, co rząd obecnie wydaje na ich opiekę.

Dodatkowo NHS może obawiać się ryzyka zwiększenia tej liczby, w przypadku konieczności opłacenia większej liczby pracowników, jeśli migracja w UE zostanie zmniejszona, lub w przypadku zwiększenia kosztów leczenia. Domy opieki i agencje opieki domowej mogą zwiększyć liczbę pracowników do 70 tys. do 2025 r., jeśli zostanie wstrzyma  migracja niewykwalifikowanych pracowników z UE.

Dodatkowe koszty opieki mogą być pokryte z budżetu na składki członkowskie UE

Prawdopodobnie będzie wymagane też zwiększenie liczby łóżek na oddziałach o dodatkowe 900. Możliwe, że sfinansowane to zostanie z możliwości zwiększenia funduszu NHS, z powodu zniesienia płacenia składek członkowskich UE. To może dać dodatkowe pieniądze funduszowi na najbliższy rok lub dwa lata.

JanKa

Źródło: PharmaTimes

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz