Rzecznik Praw Obywatelskich bierze pod lupę szpitale psychiatryczne

08 Czerwca 2017, 15:34

Rzecznik Praw Obywatelskich ustalił, że w kilku przypadkach za stosunkowo drobne przestępstwo ludzie trafiali do zamkniętego szpitala psychiatrycznego na nawet kilkanaście lat  (dłużej niż wynosiłaby maksymalna kara, gdyby za swój czyn trafili do zakładu karnego). 

Niekiedy, tak długi pobyt wynikał z faktu, że kontrole stanu zdrowia i oceny okresowe danej osoby były robione zbyt pobieżnie. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich we współpracy z Rzecznikiem Praw Pacjenta.

Prawie pół wieku w szpitalu psychiatrycznym

Przedstawiciele Rzecznika kontrolowali Wojewódzki Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Suchowoli, a ostatnio - Wojewódzki Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu im. Józefa Bednarza. W pierwszej z placówek Rzecznik przeanalizował 20 przypadków osób internowanych przez okres dłuższy niż 5 lat, natomiast po wizytacji szpitala psychiatrycznego w Świeciu, pogłębionej analizie będzie poddanych kolejnych 7 przypadków – w tym ten, dotyczący osoby, która przebywa w zakładzie psychiatrycznym decyzją sądu od ponad 42 lat.

Z informacji Rzecznika Praw Pacjenta wynika również, że po jego wnioskach o sprawdzenie, czy nadal trzeba daną osobę trzymać w zakładzie psychiatrycznym, sądy uchyliły taką decyzję w stosunku do 14 osób.

AS

Źródło: RPO

Foto: RPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz