Rumunia: Od przyszłego roku lekarze będą zarabiać więcej

12 Czerwca 2017, 9:28

Rząd Rumunii wprowadza nowe prawo o wynagrodzeniach w sektorze publicznym, w tym w służbie zdrowia. Eksperci przestrzegają, że kraj może przez to popaść w jeszcze większe zadłużenie.

Zgodnie z projektem wynagrodzenie lekarzy powinno podwoić się w przyszłym roku, podczas gdy płace nauczycieli powinny podwoić się w ciągu najbliższych pięciu lat. Pierwsze podwyżki zapowiedziano już od początku 2017 roku.

Nowe zasady w wynagrodzeniach

Projekt ustawy opiera się na zasadach niedyskryminacji i hierarchii. Niedyskryminacja oznacza, że osoby mające takie samo wykształcenie i zajmujące takie same stanowiska w sektorze publicznym powinny otrzymać takie samo wynagrodzenie. Hierarchia oznacza, że wynagrodzenie dyrektora musi być wyższe niż wynagrodzenie podwładnego, a osoby z wykształceniem wyższym powinny zarabiać więcej niż osoby o średnim poziomie wykształcenia.

—Hierarchia została ustanowiona w oparciu o modele z innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Rząd przydzieli do 2020 roku 32 miliardów RON (około 7 miliardów euro) na zrealizowanie tego planu—powiedział Dragnea, Lider Rumuńskiej Partii Socjaldemokratycznej (PSD).

Prawo wynagrodzeń publicznych jest jednym z najważniejszych planów partii rządzącej. Projekt ustawy przewiduje, że premia za staż pracy zostanie uwzględniona w wynagrodzeniu podstawowym i zaczyna się od 0 proc. dla pracowników, którzy nie mają doświadczenia i wyniesie 25 proc. wynagrodzenia podstawowego dla pracowników z dwudziestoletnim stażem. Premia nie może przekroczyć 30 proc. całkowitej pensji.

Lekarze znacząco skorzystają

Zgodnie z nową ustawą, lekarz pracujący w szpitalu klinicznym w Rumunii może otrzymać wynagrodzenie w wysokości 5 700 RON w 2018 roku (odpowiada to 1266 euro). W tym roku lekarz na tym samym stanowisku zarabia nieco ponad 2000 RON. Wynagrodzenie starszego lekarza w szpitalu może wzrosnąć do ponad 16 000 RON (3.700 EUR), z 6.000 RON w 2017 r.  Pielęgniarka z wyższym wykształceniem i bez doświadczenia powinna w przyszłym roku zarabiać do 3950 RON (875 EUR).Obecnie jest to jedynie 1.700 RON. Starsza pielęgniarka otrzyma podwyżkę z 3000 RON do 5700 RON. Wzrosną również inne pensje w sektorze publicznym, takie jak pensje nauczycieli, sędziów czy nauczycieli akademickich.

Rumunia jest razem z Bułgarią najbiedniejszym krajem Unii Europejskiej. Podwyżki obejma 1,2 mln obywateli w liczącej 20 mln mieszkańców Rumunii. Komisja Europejska przestrzega jednak przed wzrostem długu publicznego. Z drugiej jednak strony Rumunia chce za wszelką cenę zatrzymać wykształconych obywateli w kraju. Szacuje się, że od czasu wejścia do Unii Europejskiej, Rumunie opuściła połowa lekarzy.

Magdalena Mroczek

Źródło: romania-insider.com

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz