Od dziś karetki tylko na sygnale. Ratownicy zaostrzają protest

12 Czerwca 2017, 11:21

Protest ratowników medycznych trwa już dwa tygodnie. W sobotę została podjęta decyzja o zaostrzeniu akcji protestacyjnej. Od dziś karetki będą jeździły tylko na sygnale – także w przypadkach, gdy nie ma zagrożenia życia. 

Jak podkreśla w rozmowie z nami Przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego, dialog z rządem nadal nie przynosi efektów. - W piątek odbyło się spotkanie podzespołu do spraw ratownictwa medycznego. Usłyszeliśmy bzdury ze strony ministra finansów, że budżet już został ustalony i w związku z tym nie ma dodatkowych środków na ratownictwo medyczne. Zdaniem rządu powinniśmy się cieszyć z tego, że znaleziono na nas 40 mln zł – mówi Roman Badach-Rogowski i dodaje, że już w 2015 roku ministerstwo zdrowia zwracało się do MF o dodatkowe środki na ratownictwo medyczne, analogiczne do tych, które dostały pielęgniarki.

Ratownicy oczekują konkretów

- Ministerstwo Finansów obudziło się dopiero teraz na fali protestów. Pokazaliśmy pewne obszary, w których można byłoby znaleźć pieniądze. Chodzi o środki, które już są w budżecie przeznaczone na ratownictwo medyczne i nie są wydawane. Usługi w ratownictwie medycznym są zakontraktowane poniżej pewnego poziomu, który został ustalony w budżecie. Różnica tych środków jest nadal w posiadaniu wojewodów. W związku z tym jakieś pieniądze są, tylko trzeba je policzyć. Z tego co było liczone przez NIK w 2012 roku, to były to miliony w skali każdego województwa. Oczekujemy konkretów – podkreśla szef KZZPRM.

Od dziś karetki tylko na sygnale

- Będziemy dawkowali nasz protest. Dziś od godziny 16. wszyscy pacjenci, którzy będą przewożeni do oddziałów ratunkowych będą wożeni w sposób bardzo bezpieczny, z użyciem sygnałów świetlnych i dźwiękowych – przez cały tydzień, okrągła dobę. Normalnie robimy to tylko w sytuacji zagrożenia życia. W dużych miastach na pewno będzie to utrudnienie dla kierowców. Ale przede wszystkim społeczeństwo zobaczy jak często jeździmy. Od początku protestu spotykamy się z wyrazami poparcia ze strony pacjentów. Nie wszyscy zdawali sobie sprawę z naszych zarobków. Będziemy eskalować nasz protest, jeśli rząd nadal nie przedstawi nam sensownych propozycji. Do tej pory nie usłyszeliśmy nic – mówi Roman Badach-Rogowski.

Ratownicy zapowiadają, że jeśli protest nadal nie przyniesie konkretnych efektów w rozmowach z rządem, protest będzie się dalej zaostrzał. Ratownicy nie wykluczają nawet głodówki.  

Aleksandra Smolińska

Foto: Manifestacja, wrzesień 2016 r.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

21 komentarzy

Obs Czwartek, 15 Czerwca 2017, 15:54
Sensowny protest to oddanie krwi ratujacej zycie w zamian za przyslugujacy dzien wolny z pracy.Zobaczylibysmy kim by Radziwill robil.
SOR Środa, 14 Czerwca 2017, 16:12
Słuchajcie Ratownicy a co z Ratownikami na SORACH pracującymi. Czy dla nich też walczyć o pieniądze????
Czy tylko dla jeżdżących w karetkach .
??????
czterolistny Wtorek, 13 Czerwca 2017, 17:07
Hmm a myślicie o ludziach ktorzy chcą odpoczać po pracy a tu im sygnały napier*****ja z każdej strony ? Bo mnie już to irytuje troszkę a jak w nocy będą mi tak hałasować to w końcu sie wam bardziej do dupy dobiorą... tak jest im większa gówno burza tym więcej problemów tylko z tego. Jak sie nie podoba to szukają na prace sezonowe za 16 zł na rękę na h więc ruszyć dupe złożyć wypowiedzenia ....a na pewno znajdą się tacy co i za 2000 będą jeździć w karetce
Marcin Wtorek, 13 Czerwca 2017, 21:53
A ty jedni### jestes
NN Wtorek, 13 Czerwca 2017, 20:45
Ty odpoczywać a my zapierdalać za 2000 tysiące . Pracami sezonowymi wyjeżdżasz ! Sam jedź do sadów czy gdzie tam chcesz , będziesz zarabiał i odpoczywał . Dzięki za zrozumienie w naszym proteście
Wielkopolska Wtorek, 13 Czerwca 2017, 7:19
Protestowac i strajkowac to wy nie umiecie.Miedzy sobą nie umiecie się dogadać.
Adi Poniedziałek, 12 Czerwca 2017, 23:55
Tak jest musicie sie zebrać mieć jaja i składać wypowiedzenia. Muszą to zrobić wszyscy solidarnie najlepiej jednego dnia w całej Polsce. Wtedy po tygodniu dadzą wam co tylko zechcecie bo wiedzą że bez was wszystko , cały ten system by się zawalił, a na to niemogą sobie pozwolić. Głodówka oprócz utraty wagi nic nie da, bo to nie oni będą dłodować tylko Wy. Jest tylko jedna droga do sukcesu ZBIOROWE WYPOWIEDZENIA.
m.s. Poniedziałek, 12 Czerwca 2017, 20:42
Bardzo dobrze - włączajcie syreny! W walce o swoje trzeba w pokojowy sposób przekonywać i rząd i społeczeństwo o swoich racjach. Syreny nikomu nie zrobią krzywdy - dowiozą pacjenta szybciej, a społeczeństwo zauważy ratowników i zacznie się interesować tematem. Nie lubię bezsensownego krzykactwa, palenia opon i tym podobnych form uprzykrzania ludziom życia, ale sygnały, to jest narzędzie pracy ratowników i mogą go używać. A nieuzasadnione użycie jest wtedy, gdy ktoś jedzie na sygnale bez pacjenta, ale spieszy mu się do domu, albo kupił lody i nie chce, żeby się roztopiły.
gdak Poniedziałek, 12 Czerwca 2017, 18:03
Zrezygnujmy z obstawy imprez.
Ze względu na trwający protest ratowników medycznych nie zapewniamy obstawy państwa imprezy.
Potrzebna solidarność wszystkich jednostek prywatnych jak i państwowowych.
Głodujący Poniedziałek, 12 Czerwca 2017, 17:36
Nastepnym etapem protestu bedzie wyproznianie sie w domu pacjenta i niespuszczanie wody.Brawa dla komitetu na miare socjalizmu.
podirytowany Poniedziałek, 12 Czerwca 2017, 17:31
W sposób bezpieczny i na sygnałach to oksymoron to raz, dwa, że bezpodstawne użycie sygnałów świetlnych podlega karze mandatowej w wys. 300zł i trzy, pozjadaliście zmysły aby budzić parokrotnie w ciągu nocy połowę miasta? Nikt Wam nie wciskał kredytu we Frankach jak szliście na studia ratownicze żeby teraz nagle się obudzić i płakać. Głodówka jak najbardziej przyda się niektórym z Was - BMI się zacznie w końcu zgadzać ^^
RJ Wtorek, 13 Czerwca 2017, 17:29
Mając tak wspaniały kredyt we frankach będzie bardziej niż nam potrzebna głodówka aby go spłacić , widziały gały co brały . A co do naszego protestu to mam nadzieję że kiedy będziesz potrzebował pomocy to karetka będzie jechała zgodnie z przepisami i po cichu by sąsiadów nie budzic a ty spokojnie będziesz czekał na nas .
Mikołaj Poniedziałek, 12 Czerwca 2017, 23:56
Jestem ciekaw czy będziesz miał takie samo zdanie jak życie/zdrowie Twoje lub Twoich bliskich będzie zależało od ludzi w pomarańczowych strojach z kredytem we frankach..
Qba Poniedziałek, 12 Czerwca 2017, 22:26
Rozumiem że twój indeks jest perfekcyjny? Zobaczymy kiedy będziesz potrzebował naszej pomocy i jazdy " na gwizdkach " a my powiemy ze nie wolno bo mandat. Pomyśl zanim napiszesz...
lesser Poniedziałek, 12 Czerwca 2017, 21:22
A jak PSP kota z drzewa zbiera to jak jedzie .... po cichu i w ciemności
Ja Poniedziałek, 12 Czerwca 2017, 20:29
Pojazd uprzywilejowany w ruchu powinien jeździć przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych CAŁĄ DOBĘ...!!! Użycie sygnałów uprzywilejowania można uzasadnić praktycznie zawsze
Ksiadz Poniedziałek, 12 Czerwca 2017, 16:32
Już czas drodzy koledzy podpalić opony!Bo pazerny Radziwiłłów ma nas w D....e!
Greg Poniedziałek, 12 Czerwca 2017, 14:36
Jestem za ratownikami ale nie przy;pada mi do gustu ta akcja. Utrudni życie kierowcom a nie rządzącym.
AADRRT Poniedziałek, 12 Czerwca 2017, 20:18
Dlaczego? Utrudni bo rzeczywiście z jednej strony będą musieli ustąpić ... z drugiej strony karetki te znikną z ulic bo przecież przetransportują się do bazy znacznie szybciej.
Aaa Poniedziałek, 12 Czerwca 2017, 15:07
Ida w slady taksówkarzy?
ff Poniedziałek, 12 Czerwca 2017, 14:32
Bzura !! należy zrobic tak jak ratownicy w jarocinie wszyscy w Polsce wypoiedzenia z pracy !!!