Pacjenci: W refundacji MZ tylko gasi pożary

14 Czerwca 2017, 9:51

Dopóki nie zwiększą się nakłady na refundację, pacjenci nie mogą liczyć na leczenie zgodne z rekomendacjami specjalistów. To wniosek organizacji pacjenckich z piątkowego spotkania z wiceministrem zdrowia Markiem Tombarkiewiczem.  

Pacjenci spotkali się z wiceministrem Markiem Tombarkiewiczem, aby omówić wyniki raportu dotyczącego dostępności do leczenia onkologicznego, opublikowanego w marcu br. Według danych, ponad połowa leków onkologicznych dopuszczonych do obrotu w przeciągu ostatnich 13 lat i zalecanych przez międzynarodowe towarzystwa naukowe nie jest w ogóle w Polsce refundowana. Kolejne 20-30 proc. jest finansowana dla ograniczonej liczby pacjentów.

Potrzeba większych nakładów na leki

Jak relacjonują pacjenci, podczas spotkania Marek Tombarkiewicz podkreślał, że brak dostępności do leków onkologicznych wynika z niskich nakładów na farmakoterapię. Bez zwiększenia środków na refundację nie będzie możliwe, aby chorzy mogli liczyć na dostęp do bezpiecznej i skutecznej farmakoterapii. Jak przekonywał minister resort zdrowia podejmuje działania, aby na refundację było przeznaczane 17 proc. środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zgodnie z zapisami ustawy refundacyjnej. Chce też, aby środki z instrumentów dzielenia ryzyka, zawierane podczas negocjacji z koncernami farmaceutycznymi, były przeznaczane w całości na finansowanie leków, ponieważ obecnie zaoszczędzone środki są często na finansowanie innych świadczeń.

Czy MZ uwzględni uwagi pacjentów?

- Cieszymy się, że Pan Minister znalazł dla nas czas i miał okazję na zapoznanie się z naszymi postulatami, bowiem brak strategii refundacyjnej państwa oraz wyznaczenia mierzalnych efektów tych działań, skazuje nas na politykę gaszenia pożarów oraz dużą niepewność dla pacjentów onkologicznych – mówi Wojciech Wiśniewski, rzecznik prasowy Fundacji Alivia. - Martwi nas, że nie usłyszeliśmy o planach ministerstwa dotyczących poprawy sytuacji. Z przykrością przyjęliśmy informację również, że resort wycofuje się z deklaracji poparcia dla kilku rozwiązań, których wprowadzenie zapowiedział Pan Minister Krzysztof Łanda w listopadzie ubiegłego roku. Nie tracimy nadziei, że propozycje poprawek do ustawy refundacyjnej, które prześlemy do końca tygodnia, spotkają się z aprobatą Pana Ministra. Cieszy jednak chęć usunięcia absurdu związanego z brakiem możliwości podania leku nierefundowanego w ośrodku, który ma podpisaną umowę z płatnikiem – podkreśla Wojciech Wiśniewski.

Rzecznik Fundacji Alivia zaznacza, że pacjenci z uwagą będą również śledzić prace nad dokumentem "Polityka lekowa państwa". - Od konkretnych decyzji resortu będzie zależeć nasze stanowisko wobec proponowanych zmian. Potrzebujemy przełomu w podejściu resortu do zapewnienia chorym dostępu do skutecznego i bezpiecznego leczenia – mówi Wiśniewski.

Aleksandra Smolińska

Źródło: mat/pras

Foto: Fundacja Alivia

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz