Technicy farmaceutyczni protestują

16 Czerwca 2017, 13:34

Utworzenie samorządu zawodowego techników farmaceutycznych, powrót do ich kształcenia i zmiany w prawie farmaceutycznym – to postulaty techników farmaceutycznych zapisane w petycji, która została przesłana do marszałka Sejmu, Marka Kuchcińskiego. Technicy rozpoczynają protest. Ale w czerwcu mają urlop.

Technicy domagają się przywrócenia kształcenia w ich zawodzie w formie licencjatów i dokształcania zawodowego poprzez szkolenia punktowe. Chcą także, by w ustawie Prawo farmaceutyczne był zapis dopuszczający ich do katalogu uprawnionych do prowadzenia apteki, z zachowaniem obowiązku, by kierownikiem był magister farmacji. Sprawami ich zawodu miałby zajmować się samorząd: Krajowa Izba Techników Farmaceutycznych, o której utworzenie wnoszą.

„To kompletnie niezrozumiałe, że państwo, które ma wykształcone kadry, nie tylko teoretycznie, ale przede wszystkim praktycznie, zamyka zawód technika farmaceutycznego po to, by niebawem rozpocząć kształcenie w zawodzie pomocnik farmaceuty. Jaki tego sens, jaka zasadność, jaka ekonomia…” – pytają autorzy petycji.

Na stronie Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych RP czytamy: Zaczynamy nasz protest. Tworzymy Samorząd Zawodowy. Na razie jednak strona informuje, że czerwiec jest czasem urlopu, a działalność zostanie wznowiona na początku lipca. Petycja została wysłana w maju, informacja o niej na stronach resortu pojawiła się w minioną środę. Odpowiedzi na nią ani resortowej, ani od marszałka jeszcze nie ma.

Janusz Maciejowski

Źródło: MZ

Foto: FB

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz