Eksperci alarmują: Spada liczba szczepień

19 Czerwca 2017, 12:25

Najnowsze dane wskazują, że coraz mniej dzieci w Polsce dostaje szczepionki. Eksperci alarmują i ostrzegają, że jeśli tendencja się utrzyma, grozi nam powrót wielu groźnych chorób. 

Rosnący sprzeciw rodziców wobec szczepień dzieci może mieć w przyszłości poważne konsekwencje, które będą dotyczyć całego społeczeństwa. Eksperci ostrzegają, że jeżeli tendencja spadkowa się utrzyma, grozi nam powrót pozornie zapomnianych chorób, jak: odra, poliomyelitis, błonica czy krztusiec. – Liczba niezaszczepionych dzieci wzrasta od 2010 r., gdy od tego obowiązku uchyliło się 2437 osób. W ubiegłym roku takich osób było już około 23 tys. – przekazała w rozmowie z AIP dr Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii. – Gdy rodzice mają jakieś wątpliwości, powinni przede wszystkim skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub pediatrą – zaleca.

Konsekwencje odmowy szczepień mogą być bardzo poważne, bo oprócz możliwej choroby dziecka w przyszłości rodzice mogą nie tylko dostać wysoką karę finansową od sanepidu (grzywna wynosi od tysiąca do dwóch tysięcy złotych), ale również stanąć przed sądem.

AS

Źródło: Dziennik Zachodni

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz