Polska pionierem innowacji w medycynie

26 Czerwca 2017, 12:37

Mimo opóźnień w cyfryzacji systemu ochrony zdrowia Polska bardzo obiecująco wypada na tle innych krajów, pod kątem tworzenia medycznych innowacji. Podczas spotkania na początku tego tygodnia w Parlamencie Europejskim "From Connected Health to Digital Health” zorganizowanego przez europosła M. Boniego, eksperta Polityki Zdrowotnej to właśnie Polacy zaprezentowali pionierskie rozwiązanie HoloLens pozwalające za pomocą hologramu projektować i symulować najbardziej skomplikowane zabiegi kardiologiczne na ludzkim sercu. 

Po raz pierwszy na świecie udało się przeprowadzić międzynarodową holograficzną teletransmisję tak, aby każdy użytkownik okularów mógł w czasie rzeczywistym widzieć ten sam obraz. To przełomowy moment dla konsultacji medycznych między operatorami z całego świata. Po raz pierwszy udało nam się uzyskać holograficzny obraz na podstawie tomografii komputerowej pacjenta z wadą serca, który został zrekonstruowany w okularach HoloLens – powiedział prof. Dariusz Dudek, Przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii Collegium Medicum UJ.Hologram można zwiększać, zmniejszać, rotować, oglądać z dowolnej strony dzięki okularom Microsoftu. Dodatkowo można uzyskać dowolne przekroje serca. Co więcej, ten obraz może być widoczny na kilku okularach jednocześnie. Pozwala to na konsultacje, tzw. kominki medyczne – komunikacje wielospecjalistyczne. Osoby te mogą znajdować się w różnych miejscach świata i dyskutować nad strategią zabiegu – dodał.

Technologia Hololens w medycynie przyczyni się do bardzo szybkiego udoskonalania operacji i zabiegów wykonywanych na ludzkim sercu. Będzie można wykonywać je skuteczniej, częściej i przez wykwalifikowanych lekarzy. A pacjenci zyskają dostęp do najnowocześniejszych zabiegów na świecie. Oznacza to, że w najbliższym czasie będziemy mogli odstąpić od klasycznych ekranów i monitorów w rozmowie video lub telefonicznej na rzecz Hololens. Pierwsze doświadczenia są pozytywne - to dla nas, kardiologów niezwykle ważne przy wyborze najlepszych dla danego pacjenta metod postępowania – twierdzi prof. Dudek.  W kolejnym etapie trzeba stworzyć bibliotekę baz danych dostępnych dla operatorów na podstawie realnie przeprowadzonych zabiegów, gdzie system będzie podpowiadał, które rozwiązania są najlepsze. Z czasem system będzie już tak inteligentny, że sam będzie stymulował najbardziej optymalne rozwiązanie korzystając ze sztucznej, samouczącej się inteligencji – dodał.

Szybki postęp i wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań jest możliwe dzięki współpracy trzech obszarów: biznesu, nauki i innowacyjnych rozwiązań teleinformatycznych. Jednak, aby rozwiązania te były w pełni dostępne we wszystkich krajach na równym poziomie należy zarówno w bardzo szybkim tempie ujednolicić przepisy Unii Europejskiej jak wdrożyć systemy informatyczne. Dziś zaprezentowano rozwiązanie w medycynie, które przekracza granice państw - wszyscy lekarze widzą dany przypadek w różnych geograficznie miejscach - podkreślił Michał Boni, europoseł - Jeśli  popyt na  tą technologię będzie duży, umożliwi to jej szybkie wprowadzanie w życie. Jednak, aby te nowinki stawały się codziennością potrzebne jest finansowanie przez inwestorów, którzy nie będą nastawieni na szybki zwrot, ale długofalowe zaangażowanie.

 

Lucyna Roszyk 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz