Prezydent podpisał ustawę dot. terapii ratunkowej i ellaOne

26 Czerwca 2017, 9:14

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach zdrowotnych. Zmiany dotyczą m.in. ratunkowego dostępu do leków i ograniczeń w dostępie do tzw. „antykoncepcji awaryjnej”. 

Ratunkowy dostęp do leków

W ramach procedury „ratunkowego dostępu do technologii lekowych” minister zdrowia będzie mógł wydać indywidualną zgodę  na pokrycie kosztu leku, który w danym wskazaniu medycznym nie jest refundowany. Zgoda będzie wydawana wyłącznie dla leku, który jest dopuszczony do obrotu lub pozostaje w obrocie w Polsce oraz jest dostępny na rynku. Najpierw jednak pacjent będzie musiał skorzystać ze wszystkich dostępnych i finansowanych przez NFZ metod leczenia. Ustawa zakłada możliwość wydania zgody na okres prowadzenia terapii, nie dłuższy jednak niż 3 miesiące albo 3 cykle leczenia.

EllaOne tylko na receptę

EllaOne należy do grupy tzw. hormonalnych leków antykoncepcyjnych. Po wejściu w życie nowych przepisów, tabletki będą mogły być sprzedawane jedynie na receptę. W ten sposób Polska stała się drugim, po Węgrzech, krajem w Europie, w którym pigułka Ella One nie jest dostępna bez recepty.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Aleksandra Smolińska

Źródło: KPRP

Foto: KPRP

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz