Sejm zajmie się obywatelskim projektem dot. płac minimalnych

26 Czerwca 2017, 13:08

Na ostatnim przed wakacjami parlamentarnymi posiedzeniu Sejmu (18-20.lipca) odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o warunkach zatrudnienia w ochronie zdrowia. W tym samym czasie przedmiotem obrad Senatu jest już projekt rządowy, w którym proponowane kwoty wynagrodzeń minimalnych znacząco się różnią od stawek postulowanych przez Porozumienie Zawodów Medycznych. Pojawiają się wątpliwości czy pierwsze czytanie nie będzie też ostatnim?

Po tym jak Sejm w ekspresowym tempie uchwalił ustawę o płacach minimalnych w ochronie zdrowia, projekt ustawy trafił do Senatu. Marszałek Karczewski nie wykazał się już taką samą determinacją i planowane prace nad projektem odroczył na kolejne posiedzenie. Tak więc w tym samym czasie, w tej samej sprawie procedowane będą dwa projekty ustaw. To co je różni to stawki proponowanych wynagrodzeń minimalnych.

Projekt Obywatelski zakłada minimalną płacę lekarza w wysokości nie mniejszej niż trzy średnie płace krajowe (resort zdrowia proponował 1,17 – 1,27 średniej), a płacę pielęgniarki na poziomie 1,5 średniej w gospodarce. Przedstawiciele PZM argumentują, że pracownicy w systemie ochrony zdrowia są dyskryminowani w zakresie wynagradzania. Pod projektem zebrano 250 tys. podpisów. Odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu oznacza kolejne protesty i ich eskalację.

Lucyna Roszyk

Foto: Sejm/K.Białoskórski

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

m Poniedziałek, 26 Czerwca 2017, 17:45
zajmie się. jaaaasne