Grecja rozpoczyna reformy w zdrowiu

27 Czerwca 2017, 11:44

Reforma zakłada zwiększenie przejrzystości w służbie zdrowia i decentralizację. Data realizacji to rok 2020. 

Nowe priorytety

Greckie ministerstwo zdrowia zaproponowało szereg zmian mających na celu poprawę opieki zdrowotnej. Cele strategiczne na lata 2017-2020 stawiają na poprawę dostępu obywateli do informacji na temat zdrowia i zwiększenie jakości i bezpieczeństwa opieki zdrowotnej. Greckie ministerstwo chce pozyskać zaufanie obywateli i wiarygodność w stosunku do opieki zdrowotnej oraz zapewnić równy dostęp do służby zdrowia. Zakłada się decentralizację opieki zdrowotnej i tworzenie ośrodków zdrowia dla mniejszych społeczności, które zapewniają powszechny dostęp do opieki medycznej. Priorytet otrzymało także zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Specjalną opieką zostaną objęte szczególnie narażone grupy takie jak uchodźcy, Romowie oraz bezdomni.

Zmiany w szkoleniu

Ministerstwo zdrowia we współpracy z ministerstwem edukacji chce też poprawić edukację personelu medycznego. Między rokiem 2010 a 2016 Grecję opuściło około 18 000 lekarzy, a pensje medyków spadły o około 30 proc. Większość wyemigrowała do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Szwecji i Szwajcarii. Szef rządu Alexis Tsipras zaapelował do lekarzy i pielęgniarek o pozostanie w kraju. Zamierza on utworzyć 230 regionalnych ośrodków zdrowia, w których zatrudnienie znajdzie 3000 pracowników medycznych.

W ramach sprawozdawczości w specjalnym Atlasie zdrowotnym zbierane dane dotyczące służby zdrowia, co pozwoli lepiej kontrolować przebieg programu.

Magdalena Mroczek

Źródło aerzteblatt.de

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz