Nowy szef WHO przedstawił swój program

29 Czerwca 2017, 11:11

Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas swojej kadencji chce wzmocnić zdolności krajów do reagowania na zagrożenia dotyczące sytuacji kryzysowych.

Do innych priorytetów należy zadbanie o dobre samopoczucie i zdrowie kobiet, dzieci i młodzieży. Na liście najważniejszych spraw znalazły się również zmiany klimatyczne. Swoje plany Ghebreyesus przedstawił w czasie inauguracji pięciodniowej wizyty w USA.

Sytuacje kryzysowe i podstawowa opieka zdrowotna

Nowy prezes zapowiedział restrukturyzację WHO tak, żeby organizacja mogła szybko reagować na sytuacje kryzysowe. Konieczne są również reformy mające na celu zwiększenie przejrzystości i efektywności. Jeszcze przed wyborami Ghebreyesus chciał zmniejszyć nierówny dostęp ludności świata do podstawowej opieki zdrowotnej, co określił jako „jedno z największych wyzwań dla zdrowia ludzi na całym świecie”. Drugim priorytetem jest oporność na antybiotyki i racjonalne ich używanie, tak aby zapobiegać epidemiom. Trzecim wyzwaniem są działania człowieka, które powodują zmiany klimatu.

Owocna wizyta w USA

Podczas swojego lipcowego pobytu w Stanach Zjednoczonych Ghebreyesus spotkał się z różnymi członkami należącymi do sieci liderów „Global Health”, między innymi z Jim Kim, prezesem Grupy Banku Światowego, Anthony Lakiem, dyrektorem wykonawczym UNICEF, oraz Billem Gatesem, współprzewodniczącym Fundacji Billa i Melindy Gates. Ghebreyesus zastąpił w dniu 1 lipca 2017 roku byłą dyrektor generalną WHO Margaret Chan, która sprawowała to stanowisko przez 10 lat.

—Cieszę się, że ze spotkania z tak wieloma kluczowymi partnerami podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych. Chcę, aby wszyscy wiedzieli, że od pierwszego dnia sprawowania urzędu jestem zdeterminowany, aby WHO była najlepszym partnerem na rzecz globalnego zdrowia.

Dr Tedros, były minister zdrowia i minister spraw zagranicznych Etiopii, został wybrany na stanowisko dyrektora generalnego WHO w dniu 23 maja 2017 r.

Magdalena Mroczek

Źródło: www.who.int, aerzteblatt.de

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz