Senat przyjął ustawę o minimalnych wynagrodzeniach w zdrowiu

29 Czerwca 2017, 10:24

Dziś Senat przyjął ustawę o minimalnych wynagrodzeniach dla pracowników medycznych bez poprawek. Za rządową propozycją zagłosowało 55 senatorów, 26 było przeciw, nikt się nie wstrzymał. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

- PZM pokłada jeszcze nadzieję w prezydencie Andrzeju Dudzie. Zastanawiamy się czy deklaracje wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia Tomasza Latosa i marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego okazały się puste – mówi w rozmowie z nami dr Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii oraz pełnomocnik Komitetu  Inicjatywy  Ustawodawczej.

Co dla pracowników medycznych oznacza rządowy projekt minimalnych wynagrodzeń

Zgodnie z przyjętą dziś przez Senat ustawą, wynagrodzenie zasadnicze pracowników medycznych będzie ustalane jako iloczyn współczynnika pracy dla danej grupy zawodowej i wysokości przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym. Do końca 2019 r. zamiast przeciętnego wynagrodzenia przyjmowana będzie kwota 3,9 tys. zł brutto. Docelowa wysokość najniższego wynagrodzenia zasadniczego zostanie osiągnięta dopiero po upływie okresu przejściowego, do końca 2021 r.

Z szacunkowych wyliczeń MZ wynika, że minimalne wynagrodzenie lekarzy specjalistów będzie wynosiło ok. 6,4 tys. zł, lekarzy z I stopniem specjalizacji ‒ ok. 5,9 tys. zł, lekarza bez specjalizacji ok. 5,3 tys. zł, a stażysty ‒ prawie 3,7 tys. Farmaceuci, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni i inni pracownicy medyczni z wyższym wykształceniem mają zarabiać minimum 5,3 tys. zł (ze specjalizacją) lub 3,7 tys. zł (bez specjalizacji). Pielęgniarki z wyższym wykształceniem i specjalizacją mają zarabiać co najmniej 5,3 tys. zł. Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek bez tytułu magistra, ale ze specjalizacją określono na 3,7 tys. zł, a bez specjalizacji ‒ na 3,2 tys. zł. Płaca minimalna fizjoterapeutów i innych pracowników medycznych ze średnim wykształceniem wyniesie minimum 3,2 tys. zł.

Wkrótce Sejm zajmie się projektem obywatelskim

Przypomnijmy, że w połowie lipca Sejm zajmie się obywatelskim projektem ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w zdrowiu. Podpisało się pod nim blisko ćwierć miliona osób. Od projektu rządowego, propozycja Porozumienia Zawodów Medycznych różni się przede wszystkim wysokością stawek minimalnego wynagrodzenia dla poszczególnych grup zawodów medycznych. 

 

Aleksandra Smolińska

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

rejtan2 Wtorek, 04 Lipca 2017, 21:28
Senatorowie jak i Posłowie pokazali nam ,że mają nas głęboko w .... po prostu nas olali. Dla nich my niemedyczni po prostu nie istniejemy. Smutne jest to , że są wśród nich nasi niedawni koledzy z NSZZ , którzy to między innymi naszymi głosami stali się parlamentarzystami. My jakoś za te 1300 zł jakoś przeżyjemy , ale w kolejnych wyborach niech już na nasze głosy nie liczą.