Senat przyjął ustawę o leczniczej marihuanie

29 Czerwca 2017, 12:06

Dziś Senat uchwalił ustawę ułatwiającą dostęp do tzw. medycznej marihuany. Za ustawą zagłosowało 80 senatorów, przy jednym głosie wstrzymującym się. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Senat wprowadził do ustawy jedną poprawkę. Przesądza ona o tym, że leki recepturowe zawierające marihuanę wydawane będą z przepisu lekarza na tzw. receptę Rpw, stosowaną w przypadku leków zawierających substancje psychotropowe. Poprawka eliminuje też możliwość wystawiania recept na te leki przez lekarzy weterynarii.

Jakie regulacje wprowadza ustawa?

Przyjęta dziś przez Senat ustawa przewiduje dopuszczenie stosowania marihuany w celach medycznych. Zgodnie z nowymi przepisami ziele konopi innych niż włókniste, wyciągi, nalewki farmaceutyczne, wszystkie inne wyciągi z konopi oraz żywica konopi innych niż włókniste będą mogły stanowić surowiec farmaceutyczny przeznaczony do sporządzania tzw. leków recepturowych. Warunkiem dopuszczenia tego surowca do obrotu będzie uzyskanie pozwolenia wydanego przez prezesa Urzędu Rejestracji Leków. Leki te nie będą objęte refundacją. Nie będzie też narodowych upraw marihuany przeznaczonej do celów medycznych. 

Aleksandra Smolińska

Foto: Senat/M.Józefaciuk

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz