Pielęgniarki chcą interwencji prezydenta ws. płac minimalnych

04 Lipca 2017, 12:41

Ustawa o minimalnych wynagrodzeniach nie stanowi żadnego kompromisu ze stroną społeczną – wskazują pielęgniarki i apelują do prezydenta Andrzeja Dudy o inicjatywę w sprawie postulatów dotyczących podwyższenia ustalonych w rządowej ustawie stawek.

„Zwracamy się z prośbą o wykorzystanie przez Pana Prezydenta własnych uprawnień związanych z trwającym obecnie procesem legislacji lub podjęcie niezwłocznej inicjatywy ustawodawczej w celu przynajmniej eliminacji rażącego pokrzywdzenia jakie zostało zawarte w zapisach tej ustawy dotyczących grupy zawodowej pielęgniarek i położnych” – czytamy w stanowisku Krajowego Zjazdu Delegatów OZZPiP.

Środowisko domaga się m.in. wynagradzania na równym poziomie pielęgniarek i położnych z tytułem magistra i pielęgniarek i położnych posiadających specjalizację ale bez wykształcenia wyższego. Chce również podniesienia wysokości współczynników przypisanych pielęgniarkom i położnym.

„Przypominamy, że w roku bieżącym (m.in. na skutek obniżenia wieku emerytalnego) uprawnienia emerytalne uzyska ok. 80 tysięcy pielęgniarek i położnych wykonujących zawód w Polsce na ogółem 200 tysięcy wszystkich zatrudnionych? Kto będzie zatem wykonywał ten zawód w Polsce na poziomie proponowanych w projekcie stawek wynagrodzenia?” – piszą pielęgniarki i położne z OZZPiP do prezydenta Andrzeja Dudy.

Przypomnijmy, że ustawa o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia została uchwalona przez Senat w ubiegłym tygodniu i trafiła do podpisu prezydenta.

Aleksandra Smolińska

Źródło: OZZPiP

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz