Posłowie zajmą się boreliozą. Powstał specjalny zespół

05 Lipca 2017, 9:27

W Sejmie powstał nowy zespół parlamentarny. Będzie się zajmował problemem boreliozy. Przewodniczącym zespołu został poseł PiS Adam Abramowicz. Jak zaznacza w rozmowie z nami, nie jest związany z medycyną, ale dostrzega problem i widzi potrzebę zmian w ofercie, jaką w tej chwili chorym na to schorzenie proponuje NFZ.

W składzie parlamentarnego zespołu do spraw boreliozy znalazło się 6 posłów. Wszyscy, poza Elżbietą Zielińską z Kukiz’15 są członkami klubu PiS. Przewodniczącego Adama Abramowicza zapytaliśmy jakie cele stawia przed sobą zespół.

- Jest bardzo wiele osób, które chorują na boreliozę i na wszystkie powikłania związane z tą chorobą. System służby zdrowia nie do końca jest w stanie sprostać temu problemowi. W niektórych regionach Polski to się staje wielkim problemem. Dodatkowo są kontrowersje na temat metod leczenia. NFZ refunduje w tej chwili tylko jedną metodę. Pacjenci twierdzą, że ona się nie we wszystkich przypadkach sprawdza. Zrobił się tego całkiem duży problem społeczny. Zespół powstał po to, żeby określić te zagadnienia, które trzeba byłoby zmienić w polityce Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pierwsze posiedzenie zespołu zostało zaplanowane już za dwa tygodnie, na ostatnim przez wakacjami parlamentarnymi posiedzeniu Sejmu. – Będziemy współpracować z organizacjami, które zajmują się tym problemem, ale też chcemy zaprosić do dyskusji przedstawicieli ministerstwa zdrowia i NFZ.

To nie pierwszy parlamentarny zespół, który będzie się zajmował tak szczegółowym wycinkiem polityki zdrowotnej. Mimo to z pewnością tematyka, którą zajmą się posłowie tego zespołu brzmi mniej egzotycznie niż na przykład parlamentarny zespół ds. propagowania w społeczeństwie prozdrowotnej aktywności fizycznej jaką jest nordic walking.

Aleksandra Smolińska

Foto: Sejm/K.Białoskórski

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

mimi Poniedziałek, 07 Maja 2018, 1:22
Jak czytam te komentarze to widze jak głupie jest Polskie spoleczesntwo. sadzicie ze oni naprawde wam pomoga? takie rzeczy mozna zalatwic w tydzien czasu!!! oni będa dostawac po 100 tys miesiecznie za nic! beda obradowac latami a efektów nie bedzie widac. Bedzie jak z elektrownią atomowa. Juz 20 lat działaja, a biedaczki nie wybrali jeszcze nawet lokalizacji
olivia Wtorek, 23 Stycznia 2018, 16:26
Nareszcie! Borelioza to koszmar, z którym zmaga się wielu ludzi (również ja). Czas przestać udawać, że problemu nie ma. Lekarze muszą się w tym temacie dokształcić, bo g...wiedzą. Koszty leczenia są gigantyczne. Brak leczenia prowadzi do nieodwracalnej katastrofy zdrowotnej. Mam nadzieję, że p.Abramowicz potraktuje sprawę bardzo poważnie. Trzymam kciuki i czekam z niecierpliwością na pomoc rządową w tym temacie.
marcin Wtorek, 23 Stycznia 2018, 10:24
a ja wam powiem ze poprosza 3 glownych zakaznikow i powiedzą ze nie ma problemu i jest OK.
Bb Wtorek, 23 Stycznia 2018, 0:10
Mam nadzieje że naprawdę nastąpi zmiana ,a nie skończy się tylko na błędnych statystykach w których nie widnieją rzeczywiście osoby chore w ciężkim stanie z nie zdiagnozowaną borelioza poprzez niemiarodajne badania,nie wspomnę o samym leczeniu dochodzącym do kilkunastu tyś.miesięcznie oraz ograniczoną wiedzę lekarzy.Zatem trzymam kciuki za P.Abramowicz i wieże że coś się jednak ruszy.
elenkey Sobota, 28 Października 2017, 14:07
Łzy mi w oczach stanęły czytając tę zapowiedź. Na leczenie boreliozy u córki wydałam już 26 000.O stresie i braku kompetencji wśród lekarzy, nie wspomnę.
Aniosa Środa, 01 Listopada 2017, 13:17
Ja wydałem podobną kwotę i jeszcze długa droga przede mną bo kleszcz poczęstował mnie nie tylko boreliozą ale i innymi koinfekcjami. Taka mieszanka jest ba lrdzo trudna do zaleczenia. Samo leczenie bywa tak ciężkie i wyczerpujące, ze szkoda słów ale walczyć trzeba. Cieszy mnie fakt, poseł Abramowicz chce pomoc i zaangazował się mocno na rzecz nas chorym. Dziekuję Panie pośle.