Pacjenci apelują o odrzucenie planu finansowego NFZ

05 Lipca 2017, 13:25

Ministerstwo zdrowia chce zmniejszyć nakłady NFZ na refundację leków w przyszłym roku o ponad 360 mln zł. Przedstawiciele organizacji wspierających pacjentów onkologicznych apelują do członków sejmowej Komisji Zdrowia, aby negatywnie zaopiniowali projekt planu finansowego Funduszu. Szukają wsparcia także u wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Resort zdrowia chce wydać mniej zarówno na refundację apteczną, jak i kluczowe dla pacjentów onkologicznych programy lekowe oraz leczenie w ramach katalogu chemioterapii. Ogólny poziom wydatków Funduszu na refundację spadnie z obecnych niemal 16% do niewiele ponad 14,6%. Dzieje się tak pomimo planowanego wzrostu wydatków na świadczenia zdrowotne w wysokości 4,5 miliarda złotych.

MZ lekceważy chorych?

Zdaniem przedstawicieli organizacji pacjenckich, może to oznaczać zamrożenie udostępniania pacjentom onkologicznym kolejnych leków. - Przedłożony projekt jest oburzający, ponieważ godzi w ciężko chorych pacjentów – mówi Bartosz Poliński, Prezes Fundacji Onkologicznej Alivia i dodaje – Jeżeli wiceminister zdrowia mówi na spotkaniu, że wzrost dostępności leków onkologicznych wymaga zwiększenia nakładów NFZ na ten cel, a projekt finansowy Funduszu na kolejny rok zakłada coś przeciwnego, to komunikat jest jasny – resort zdrowia lekceważy chorych na raka, zgadza się, żeby polscy pacjenci byli leczeni niezgodnie z aktualną wiedza medyczną i nie zamierza zmienić tej sytuacji. Już obecnie sytuacja tej grupy pacjentów jest dramatyczna na tle innych krajów Unii Europejskiej – wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze gorsza.  Polacy powinni uświadomić sobie, że w przypadku choroby nowotworowej nie mogą liczyć na uczciwą pomoc państwa.

Pacjenci apelują o negatywną opinię sejmowej Komisji Zdrowia

Dziś plan finansowy NFZ na 2018 r. będzie przedmiotem dyskusji podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia. Posłowie będą opiniować projekt, który musi zostać zatwierdzony przez ministra zdrowia w porozumieniu z ministrem finansów. Organizacje pacjenckie zwróciły się do członków Komisji o negatywną opinię dla planu finansowego NFZ. Podobny apel zamierzają również wystosować do wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który jako minister finansów musi zaakceptować projekt.

Aleksandra Smolińska

Źródło: Alivia

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz