Plan finansowy NFZ z pozytywną opinią Komisji Zdrowia

05 Lipca 2017, 15:17

Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt zmian w planie finansowym NFZ na ten rok i projekt planu Funduszu na przyszły rok. 

Planowane nakłady na świadczenia opieki zdrowotnej w 2018 roku wynoszą 78.582.654 tys. zł, z czego 1.073.389 tys. zł zaplanowano w Centrali Funduszu. Środki w wysokości 77.509.265 tys. zł przeznaczone są na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej w poszczególnych województwach.

Na nowym budżecie NFZ najbardziej skorzystają szpitale. Dodatkowe środki dla nich znalazły się zarówno w korekcie planu na ten rok, jak i w przyszłorocznym planie finansowym. Jak wskazywali dziś podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia posłowie opozycji, zwiększenie finansowania szpitali odbędzie się m.in. kosztem opieki specjalistycznej, na którą w przyszłorocznym budżecie Funduszu przewidziano o ponad miliard zł mniej. Mniejsze będą też wydatki na refundację leków.

Jak tłumaczył prezes NFZ Andrzej Jacyna, część środków przeznaczonych na leczenie szpitalne w ramach ryczałtu będzie również przeznaczona na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w ramach leczenia koordynowanego. Prezes NFZ wyjaśnił także, że w razie potrzeby dodatkowe środki na refundację leków będą uruchamiane z rezerwy Funduszu.

Aleksandra Smolińska

Polecamy także:

  • O przyszłorocznym planie finansowym NFZ pisaliśmy tutaj
  • O tym, że pacjenci alarmują w sprawie środków przeznaczonych na leki, pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

geros Czwartek, 13 Lipca 2017, 15:56
bardzo liberalna komisja zdtowia jak i ta spec komisja ds organizacji ochrony zdrowia wg rych komisjii wszystkow resorcie zdrowia jest cacy ! urzędnicy w tym resorcie jak i cały system ochrony zdrowia jest cudowny i sprawny ! to jest niestety zaklnanie rzeczywistości obywatele mają inną opinię zgoła inną