Nowelizacja ustawy prawo farmaceutyczne przyjeta przez Sejm

25 Września 2015, 13:33

Sejm przyjął w piątek ustawę z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy prawo farmaceutyczne. Za przyjęciem nowelizacji ustawy głosowało 413 posłów, ośmiu było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja prawa farmaceutycznego zmienia zasady finansowania niekomercyjnych badań klinicznych na korzyść sponsorów. Na mocy nowych przepisów procedury medyczne, które znajdują się w koszyku świadczeń gwarantowanych, będą finansowane przez NFZ (dotąd finansowały je jednostki prowadzące badania, co było dla nich dużym obciążeniem).

Taka forma wsparcia finansowego ma przyczynić się do wzrostu liczby prowadzonych badań klinicznych przez jednostki naukowe, a co za tym idzie – pozytywnie wpłynąć na rozwój badań naukowych w Polsce. Dzięki temu pacjenci, którzy cierpią na choroby rzadkie, lub u których nie uzyskano pozytywnego efektu poprzez zastosowanie terapii standardowych, mają mieć dostęp do innowacyjnego leczenia.

Jak podało Ministerstwo Zdrowia w uzasadnieniu ustawy w latach 2011-2015 w badaniach klinicznych niekomercyjnych w Polsce wzięło udział ok. 3 tys. pacjentów.

Źródło: mz.gov.pl, sejm.gov.pl

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz