Zgodnie z nową analizą rynku opublikowaną w World Preview, przychód ze sprzedaży leków stosowanych w rzadkich przypadkach chorób do 2022 r. osiągnie 210 mld dolarów rocznie.
Podwójny wzrost
Zgodnie z nowym raportem prognozuje się, że sprzedaż leków na choroby rzadkie będzie stanowić 33% całościowego wzrostu sprzedaży w sektorze farmaceutycznym do roku 2022. W zeszłym roku leki te przyniosły rynkowi przychód w wysokości 115 mld dolarów. Według prognoz, do 2022 r. do ta wartość ma zwiększyć się o dodatkowe 95mld dolarów.
Firmy coraz chętniej inwestują w leczenie chorób rzadkich
Tendencja ta rozwija się w miarę jak producenci leków coraz bardziej zwracają uwagę na rzadkie przypadki chorób. Dzięki temu firmy mogą zaspokoić potrzeby części rynku o zwiększonym zapotrzebowaniu. W Stanach Zjednoczonych producenci mogą również aplikować o „zachęty” w celu rozwoju badań nad chorobami rzadkimi.
Wątpliwa skuteczność regulacji prawnych
Część firm wykorzystuje status stosowania leku w przypadku chorób rzadkich dla leków przeznaczonych do stosowania masowego, w celu osiągnięcia ulg podatkowych oraz ustanowienia monopolu cenowego. Lista leków i firm praktykujących wykorzystywanie prawa w ten sposób jest już dość szeroka, dlatego wciąż wszczynane są kolejne dyskusje nad aktem prawnym regulującym sytuację tego sektora leków.
JanKa
Źródło: Fiercepharma