Pacjenci w obronie leków generycznych

07 Lipca 2017, 13:43

Miedzy innymi do marszałka Sejmu, Senatu, ministra zdrowia i samorządu lekarskiego trafił apel Fundacji 1 czerwca dotyczący stosowania leków generycznych. Zdaniem organizacji publiczne wypowiedzi kwestionujące bezpieczeństwo tych leków szkodzą pacjentom i wywołują niepotrzebnie poczucie zagrożenia. Dotyczy to m.in. głośnej ostatnio sprawy podwyżki cen leków stosowanych po przeszczepach. 

„Utrata przez firmy farmaceutyczne ochrony patentowej na leki, przełamuje monopol koncernów farmaceutycznych i wprowadza na listy refundacyjne tańsze leki odtwórcze (leki generyczne). W konsekwencji obniżane są ceny leków co pozwala na wprowadzanie do refundacji nowych terapii. Niestety w nawiązaniu do zmian na listach refundacyjnych ukazują się wypowiedzi wskazujące, że leki odtwórcze są gorszej jakości, niedostatecznie przebadanymi i wręcz niebezpiecznymi do stosowania „podróbkami”  leków oryginalnych. Takie wypowiedzi powodują narastanie strachu i niepokoju u chorych przewlekle korzystających z leków generycznych, a zwłaszcza u chorych np. po przeszczepach. Bez skrupułów komentatorzy podważają skuteczność i bezpieczeństwo leków dopuszczonych do stosowania przez polski i unijny Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych” – pisze w liście otwartym Fundacja 1 czerwca.

Pacjenci tracą zaufanie do państwowych instytucji

Według organizacji, szokujące jest to, że podważając skuteczność i bezpieczeństwo leków dopuszczonych do stosowania przez UPRL czy EMA – wykorzystywany jest mechanizm tworzenia poczucia strachu osób chorych. „Szczególnie bolesne jest to, że w konsekwencji podważane jest również zaufanie obywateli do instytucji stojących na straży bezpiecznego stosowania leków” - czytamy.

- Zastanawia mnie jako pacjenta, jak daleko można się posunąć w walce o pozycje polityczną, naukową, w walce o wpływy? – pyta w liście otwartym Piotr Piotrowski, prezes Fundacji 1 czerwca. - Dlaczego w stosunku do takich działań istnieje bierna postawa instytucji oraz organizacji lekarskich i farmaceutycznych – odpowiedzialnych za kontrolę bezpieczeństwa pacjentów oraz za etyczne sprawowanie zawodu lekarza i farmaceuty? Dlaczego nie reagujecie Państwo stanowczo i zdecydowanie na tego typu wypowiedzi? Czy zamierzacie Państwo podjąć jakiekolwiek kroki zmierzające do wyjaśnienia przyczyn takich działań i ich ewentualnych skutków? Jak można reformować służbę zdrowia skoro pozwala się na tworzenie dodatkowego poczucia strachu wśród chorych którzy i tak czują się już zagrożeni chorobą i wykorzystywanie tego poczucia zagrożenia dla własnych celów!? Czy istnieją jeszcze jakieś granice? - pyta Piotrowski.

Sprawą interesuje się też RPD

List otwarty trafił m.in. do marszałka Sejmu, Senatu, ministra zdrowia, prezesa Urzędu Rejestracji Leków, NIL, NIA, Rzecznika Praw Pacjenta. W sprawie bezpieczeństwa stosowania leków generycznych do ministerstwa zdrowia zwrócił się także Rzecznik Praw Dziecka zaniepokojony sygnałami o rozważaniu przez rodziców rezygnacji z przeszczepu u dzieci z uwagi na podwyżkę cen leków immunosupresyjnych. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: Fundacja 1 czerwca

Polecamy także:

  • O wystąpieniu RPD do ministra zdrowia w sprawie cen leków immunosupresyjnych pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz