Jest nowy szef amerykańskiej agencji ds. chorób

10 Lipca 2017, 11:39

W piątek na stanowisko nowego szefa amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) została powołana dr Brenda Fitzgerald. Zastąpiła dr Thomasa Friedena, który odszedł z CDC, gdy Donald Trump objął urząd prezydenta USA.

Fitzgerlad będzie kierowała instytucją dysponującą siedmiomiliardowym budżetem na walkę z chorobami zakaźnymi w USA i na świecie. Od ponad 10 lat pracuje w obszarze zdrowia publicznego. Wcześniej dwa razy były wybrana do Kongresu z ramienia Republikanów. Z zawodu jest położną.

"Znając z doktor Fitzgeraldem od kilku lat wiem, że doskonale rozumie potrzeby medycyny, zdrowia publicznego i polityki. Ma wszystkie cechy, które okażą się kluczowe w pracy w CDC w celu ochrony zdrowia Ameryki – powiedział sekretarz ds. zdrowia, dr Tom Price komentując zmiany na czele CDC. - Czekamy na współpracę z dr Fitzgerald, aby osiągnąć cel prezydenta Trumpa, jakim jest wzmocnienie nadzoru nad bezpieczeństwem publicznym i zapewnienie globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego w kraju i za granicą - dodał.

Pierwszym wyzwaniem, z którym będzie się musiała zmierzyć nowa szefowa CDC jest planowane zmniejszenie budżetu tej instytucji. Zdrowotna reforma Trumpa, która trafiła do prac w Senacie zakłada zmniejszenie wydatków CDC na fundusz prewencyjny, co stanowi aż 12 proc. budżetu amerykańskiej agencji.

Aleksandra Smolińska

Źródło: NBC News

Foto: HelthcareofTomorrow tt

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Rob Środa, 02 Sierpnia 2017, 8:29
no tak , ale podobno prezydent USA, podjal dzialania w sprawie CDC nakazujac nalot na ta organizacje 23 stycznia br. wiec ta informacja jak by ma 6 miesiecy. A wszyscy zaintereesowani wiedza , ze chodzi o falszowanie badan nt szczepionek , bo sa szkodliwe.