Unia wprowadzi darmowe testy na HIV?

10 Lipca 2017, 14:42

Choroby zakaźne wciąż stanowią poważne zagrożenie. By z nimi walczyć, europosłowie zaproponowali m.in. wprowadzenie darmowych testów na HIV, które mogłyby przyśpieszyć diagnozę i ograniczyć rozprzestrzeniania się wirusa.

W związku z rosnącą liczbą zachorowań, w UE powinny powstać długoterminowe programy zwalczania HIV, gruźlicy oraz zapalenia wątroby typu C, uważają posłowie. Wszystkie trzy infekcje wymagają długoterminowych programów leczenia, dlatego działanie na poziomie UE przyniosłoby nie tylko korzyści zdrowotne, ale i korzyści wynikające ze zharmonizowanych działań.

Dlatego należy wprowadzić zmiany w istniejących już programach na poziomie UE oraz stworzyć nowe, jeśli jest to konieczne - stwierdzili posłowie w pytaniu do Komisji Europejskiej, które będzie przedmiotem dzisiejszej debaty. Rezolucja w tej sprawie będzie głosowana w środę.

W 2015 roku, zgłoszono 3 tys. nowych zakażeń wirusem HIV, w 31 krajach UE oraz EFTA. Szacunkowo, 120 tys. ludzi w Europie choruje na gruźlicę wielolekoodporną, a wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowie publicznego w skali globalnej.

Posłowie wzywają więc Komisję Europejską do przygotowania propozycji w odpowiedzi na porozumienie ministrów zdrowia UE w Bratysławie, czwartego października, w którym stwierdzono konieczność stworzenia polityki ramowej do walki z HIV/AIDS, gruźlicą oraz żółtaczką typu C.

Aleksandra Smolińska

Źródło: PE

Foto: PE

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz