MZ chce zlikwidować lukę prawną

10 Lipca 2017, 13:37

Będą zmiany w podstawie prawnej dotyczącej funkcjonowania Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Ministerstwo chce w ten sposób zlikwidować istniejącą od wielu lat lukę prawną. Zgodnie z propozycją MZ, już wkrótce działalność CMKP będzie uregulowana w ustawie. 

Jak podkreśla MZ, wyłącznie ustawowe uregulowanie funkcjonowanie CMKP pozwoli na stabilna pracę tej instytucji niezależnie od zmian w systemie kształcenia. CMKP prowadzi działalność dydaktyczną dla przedstawicieli wszystkich zawodów medycznych, z wyłączeniem kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych. Prowadzi też studia doktoranckie i działalność badawczą w dziedzinie nauk medycznych. Może być też podmiotem tworzącym dla szpitali.

Zgodnie z projektem ustawy, CMKP będzie organizowało, koordynowało i kontrolowało zadania w zakresie kształcenia podyplomowego przedstawicieli zawodów medycznych. Tak jak teraz, nadzór nad CMKP będzie należał do ministra zdrowia. Na bieżącą działalność, podobnie jak dzisiaj, CMKP będzie otrzymywało dotację z budżetu. Centrum będzie też mogło prowadzić działalność gospodarczą na analogicznych zasadach jak publiczne uczelnie wyższe. Oznacza to, ze CMKP będzie mogło organizować odpłatne kursy szkoleniowe.

Jak podkreśla MZ, wprowadzane zmiany nie generują żadnych dodatkowych kosztów dla budżetu.

Uwagi do projektu ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego można składać do końca lipca br. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: RCL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz