Wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego: Ankieta NFZ bezsensowna i źle przygotowana

05 Listopada 2015, 14:05

Ankieta kompletnie bezsensowna i źle przygotowana. Nie ma tam możliwości ewaluacji. Mogę wejść na konto przychodni sąsiedniej i ją kompletnie obsmarować. Ankieta jest zrobiona niezgodnie z metodologią badań. Wymyślono taki bat na przychodnie po prostu – powiedział Polityce Zdrowotnej wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego, Wojciech Pacholicki.

Zapytany o konsultacje projektu powiedział:  – Konsultacje  rozumiem jako proces, w wyniku którego strony dochodzą do jakiegoś kompromisu, wspólnego rozwiązania. Natomiast powieszenie czegoś na stronie po czym wprowadzenie tego w życie to w zasadzie nie są konsultacje, to jest zrobione pro forma i na pewno nie po to żeby wypracować jakieś wspólne rozwiązanie.

Porozumienie Zielonogórskie pomysł przeprowadzania przez NFZ ankiet w takiej formie krytykowało już pod koniec października. W wydanym wówczas komunikacie czytamy:  – Taka forma pseudooceny naszej pracy musi budzić sprzeciw . Nie boimy się samej  oceny satysfakcji pacjentów (takie badania na własne potrzeby często sami przeprowadzamy),  ale jesteśmy przeciwni formie, jaką chce stosować NFZ. Przeprowadzane w ten sposób „badania” będą miały wątpliwą  wartość poznawczą, za to mogą się stać doskonałym narzędziem do produkowania donosów na lekarzy. Z doświadczenia wiemy, że zadowoleni ze świadczeń medycznych pacjenci rzadko mają potrzebę wyrażania swoich opinii, a niezwykle aktywni bywają ci nastawieni negatywnie do wszystkiego i wszystkich. Zwłaszcza, gdy anonimowość zapewnia im bezkarność.

Lekarze są także zaniepokojeni możliwością umieszczenia w ankiecie pytań dotyczących kwestii medycznych, jak np. zleconej diagnostyki. Twierdzą, że wśród ich pacjentów zdarzają się osoby żądające wielu różnych badań, w tym takich, które lekarz uważa za zbędne. Ich zdaniem pacjent oczywiście nie będzie zadowolony, ale to nie oznacza, że ma rację.

Jak informuje NFZ badanie poziomu zadowolenia Pacjentów ze świadczeń opieki zdrowotnej w oparciu o wyniki anonimowej ankiety  to założenie programu monitorowania poziomu satysfakcji Pacjenta.  pilotażowe badanie w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) jest jego pierwszym etapem.  Pilotaż ankiety monitorowania poziomu satysfakcji pacjenta rusza 5 listopada i  potrwa do końca listopada br.

AG

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz