Wielka Brytania tnie wydatki na zdrowie publiczne

14 Lipca 2017, 14:49

Zdrowotny budżet w Wielkiej Brytanii przeżywa kryzys. Cięcia wydatków dotykają każdego. Również organizacje pozarządowe zajmujące się promocją zdrowia muszą się liczyć z mniejszymi dotacjami. Brytyjski rząd podjął decyzję o zmniejszeniu o 85 mln funtów budżetu na te cele.

Mniej pieniędzy na programy antynikotynowe, promujące zdrowie seksualne i walkę z nadużywaniem leków

Cięcia budżetowe odczują m.in. programy dotyczące zdrowia seksualnego. Dotacja na te cele zostanie zmniejszona o 5%. Roczny budżet wyniesie 30mln funtów. W ciągu ostatnich czterech lat finansowanie w tym zakresie ograniczono o 64mln funtów, pomimo narastającego wzrostu zakażeń przenoszonych drogą płciową.

Z mniejszym budżetem muszą się też liczyć projekty, które dotyczą walki z nadużywaniem leków. Planowane wydatki na ten cel wyniosą 22mln funtów, czyli o 5,5% mniej niż w roku ubiegłym.

Program walki z uzależnieniem od tytoniu, z wynoszącym teraz budżetem 16mln funtów, uszczuplony zostanie o 15% wartości w stosunku do roku poprzedniego.

Nawet 600mln funtów mniej na zdrowie publiczne do 2020 r.

Według organizacji King Fund do roku 2020/21 cięcia budżetowe funduszu zdrowia publicznego łącznie wyniosą blisko 600mln funtów. Do tego czasu w budżecie na rok 2015/16 już ograniczono finansowanie o 200mln funtów.

Obserwatorzy podkreślają krótkowzroczność działań cięć budżetowych. Szczególnie jeśli chodzi o ograniczenia w zakresie profilaktyki zdrowia seksualnego, przy najwyższym od 70-ciu lat współczynniku zakażeń syfilisem. NHS potrzebuje gruntownej reformy opieki zdrowotnej, czego nie można zrobić jednocześnie zmniejszając wydatki na zdrowie publiczne – zaznaczają.

JanKa

Źródlo: PharmaTimes

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz