Posłowie chcą powołać nową podkomisję ds. zdrowia

14 Lipca 2017, 13:44

Powołania podkomisji stałej ds. organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie chcą posłowie Prawa i Sprawiedliwości. W przyszłym tygodniu wnioskiem w tej sprawie zajmie się sejmowa komisja zdrowia.

W tej kadencji Sejmu nie działa żadna zdrowotna podkomisja stała. W poprzednich kadencjach niemal tradycją było powoływanie podkomisji ds. zdrowia publicznego. Po przyjęciu Narodowego Programu Zdrowia Publicznego straciła ona niejako rację bytu. 

W tej kadencji popularne zespoły parlamentarne

Posłowie w obecnej kadencji zdecydowanie postawili na zespoły parlamentarne. Ich powołanie jest znacznie łatwiejsze (wystarczy zebranie odpowiedniej liczby posłów). Nie mają one jednak takiej rangi jak podkomisja stała. Jest ona bowiem umocowana w Regulaminie Sejmu.

Obecnie działa kilkadziesiąt zespołów parlamentarnych, a wśród nich dość aktywne są zespoły zdrowotne, m.in.: ds. praw pacjentów, onkologii, podstawowej opieki zdrowotnej i profilaktyki, pielęgniarek, położnych i innych pracowników opieki zdrowotnej czy też szpitali powiatowych.

Powołania podkomisji stałej chcą posłowie PIS

Wniosek o powołanie podkomisji stałej ds. organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie został złożony przez posłów PIS. Tradycyjnie, to przedstawicielowi tej partii przypadłoby przewodniczenie jej pracom (komisji zdrowia przewodniczy bowiem posłem opozycji).

Wśród funkcjonujących już dziś zespołów parlamentarnych jest m.in. zespół ds. organizacji ochrony zdrowia, którego przewodniczącą jest posłanka PIS Anna Czech.

Prawo i Sprawiedliwość ma w sejmowej komisji zdrowia większość. Powołanie podkomisji stałej wydaje się więc być czystą formalnością.

Aleksandra Smolińska

Foto: K.Białoskórski/Sejm

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

autor Niedziela, 16 Lipca 2017, 20:42
po co te pozorowane komisje tak jak obecna ds organizacji ochrony zdrowia ?? to trwonieniw kasy podatnika! ta szanowna komisja schodzi sie po to by utrwalać patologie w resorcie zdrowia by nic nie zmieniać ! to działa dla masy urzędników w tym chorym resorcie!
S Sobota, 15 Lipca 2017, 8:16
Za zasiadanie w komisji oczywiście należy się dodatek