Jak ograniczyć koszty w opiece zdrowotnej?

24 Lipca 2017, 12:40

Według szacunków Uniwersytetu w Pensylwanii blisko 1/3 badań zalecanych przez lekarzy nie jest konieczna. Badacze postanowili sprawdzić, czy świadomość kosztów jakie generują lekarze wpływa na ich zachowanie i sposób leczenia pacjenta. 

Świadomość kosztów nie zmienia zachowania lekarza

Badacze postanowili przeprowadzić badanie w trzech szpitalach w Filadelfii próbując sprawdzić, jaka metoda mogłaby ograniczyć generowanie niepotrzebnych kosztów. Wyniki opublikowano w magazynie JAMA Internal Medicine. Naukowcy przez rok przesyłali lekarzom wyniki blisko 60-ciu najczęściej zlecanych. Losowo wybrano połowę badań i wysłano je bez wykazanych cen, druga połowa zawierała maksymalną kwotę refundacji Medicare. Badanie to wykazało, że lekarze zlecając pacjentom badania nie sugerują się w żaden sposób ich kosztami.

Czy finansowe zachęty się sprawdzają?

Wyniki ostatnio wykonanych badań sugerują, że zniechęcanie finansowe do stosowanej opieki zdrowotnej rzadko przynosi pożądane rezultaty. Dobrym przykładem było wprowadzenie dodatkowych opłat dla rodziców, których dzieci były odbierane z przedszkola po wyznaczonym terminie. Zamiast nakłonić rodziców do punktualnego odbierania dzieci, efekt okazał się odwrotny. Płacenie za spóźnienie spowodowało, że rodzice czuli się niejako usprawiedliwieni, bo płacili za tę „dodatkową usługę”.

JanKa

Źródło: Forbes

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

dr Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 8:16
O ograniczenie koszów mogą sie martwić Stany Zjednoczone. My martwmy sie jak podnieść nakłady na zdrowie.