Tydzień w pigułce

17 Lipca 2017, 7:45

Pikieta przedstawicieli zawodów medycznych pod Sejmem i pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o płacach minimalnych – to powinny być kluczowe "zdrowotne" wydarzenia nadchodzącego tygodnia. Protesty związane z ustawą o Sądzie Najwyższym mogą jednak zmienić plan pracy w Parlamencie. O jakich jeszcze wydarzeniach warto pamiętać w tym tygodniu?


Czy obywatelski projekt ustawy o płacach minimalnych doczeka się czytania w Sejmie?

Na ten tydzień zaplanowane zostało I czytanie obywatelskiego projektu ustawy w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia. Protesty związane z projektem ustawy o Sądzie Najwyższym sprawiły jednak, że porządek obrad najbliższego posiedzenia może się zmieniać. Na tę chwilę pewne jest, że Marszałek Kuchciński wprowadził już ograniczenia, jeśli chodzi o wstęp do budynku Parlamentu. Ma ono obowiązywać do 21 lipca i dotyczy praktycznie wszystkich gości zewnętrznych, którzy wchodzą do Sejmu na podstawie jednorazowych przepustek – czyli na zaproszenie posła lub klubu poselskiego.

Przedstawiciele środowiska medycznego zapowiadają też na wtorek pikietę pod Sejmem.


Posłowie chcą powołania nowej podkomisji ds. zdrowia

We wtorek sejmowa Komisja Zdrowia podejmie decyzję, czy zostanie powołana nowa podkomisja stała ds. organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie. Wniosek w tej sprawie złożyli posłowie PIS. Pisaliśmy o tym tutaj


Ruszają sejmowe prace nad ustawą o rejestrach medycznych
 

Również we wtorek sejmowa komisja zdrowia rozpocznie prace nad przyjętą w czerwcu przez rząd ustawą o informatyzacji. O projekcie pisaliśmy tutaj.


Zakaz solariów dla dzieci coraz bliżej

Prezydencki projekt ustawy zakazującej solariów dzieciom poniżej 18 roku życia będzie rozpatrywany przez komisję zdrowia na środowym posiedzeniu. Ustawa wprowadza też ograniczenia dotyczące reklamy. O projekcie pisaliśmy więcej tutaj.


Borelioza, sieć szpitali w powiatach, standardy jakości w Sejmie

W tym tygodniu odbędą się też posiedzenia zespołów parlamentarnych zajmujących się kwestiami zdrowia. Posłowie zaplanowali m.in. posiedzenia parlamentarnych zespołów ds:

  • praw pacjentów: na temat opieki koordynowanej nad pacjentem z nieswoistymi chorobami jelit oraz na temat programu profilaktyki zdrowia dot. cukrzycy (we wtorek), a także na temat opieki nad wcześniakami (w czwartek);
  • szpitali powiatowych: na temat skutków wprowadzenia sieci szpitali dla szpitali powiatowych (w środę);
  • boreliozy, które będzie pierwszym posiedzeniem tego zespołu (w środę);
  • organizacji ochrony zdrowia: na temat standardów jakości w systemie opieki zdrowotnej (w środę);

AKTUALIZACJA:posiedzenia zespołów parlamentarnych zostały odwołane 


Para Prezydencka na otwarciu otwarciu Zakładu Radioterapii oraz zmodernizowanej Kliniki Onkologii

We wtorek o godz. 12.00 Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w uroczystym otwarciu Zakładu Radioterapii oraz zmodernizowanej Kliniki Onkologii w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.


Redakcja 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz