Sejm rozpoczyna prace nad ustawą A.Dudy o zakazie solariów

19 Lipca 2017, 14:27

Dziś sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się prezydenckim projektem ustawy o zakazie solariów dla dzieci. Zapytaliśmy wybitnego specjalistę prof. Rutkowskiego, który od lat walczył o wprowadzenie tego rozwiązania, jak ocenia ten projekt? Co o tym rozwiązaniu sądzą organizacje zajmujące się pacjentami onkologicznymi?

Prof. Piotr Rutkowski: ta ustawa to znakomita wiadomość

- Szybkie prace w prace w parlamencie nad prezydenckim projektem ustawy wprowadzającym zakaz korzystania z solariów dla osób poniżej 18 roku życia, połączony z zakazem reklamy i promocji solariów to znakomita wiadomość – uważa prof. Rutkowski - Ustawa ta jest w pełni popierana przez lekarzy i środowiska pacjenckie, a choć jej propozycje mają już kilka lat, dopiero zintensyfikowane działania Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP nad projektem eksperckim, zmierzają do szczęśliwego dla naszego społeczeństwa finału – dodaje.

Profesor zwraca uwagę, że promieniowanie ultrafioletowe w solarium jest nawet 10-15 razy silniejsze od promieniowania słonecznego - Taka opalenizna jest bardzo niezdrowa. Nie tylko wysusza skórę i przyspiesza jej starzenie się, ale przede wszystkim może być przyczyną rozwoju czerniaka i innych nowotworów złośliwych skóry. Światowa Organizacja Zdrowia wpisała promieniowanie ultrafioletowe na listę kancerogenów o największym zagrożeniu, czyli uznała je za czynnik bezpośrednio sprawczy w rozwoju nowotworów skóry – przypomina Prof. Rutkowski.

- Korzystanie z solarium zwiększa nie tylko ryzyko zachorowania na czerniaka, ale również ryzyko wystąpienia raka skóry - 2,5-krotnie kolczystokomórkowego i 1,5-krotnie podstawnokomórkowego. Z badań wynika, że zdecydowana większość klientów solarium to kobiety. Jeśli opalają się pod lampą częściej niż raz w miesiącu, ryzyko rozwoju czerniaka zwiększa się u nich o 55 proc. Jeszcze bardziej zagrożone są osoby młode, poniżej 30. roku życia. W ich przypadku ryzyko zachorowania wzrasta o 75 proc. Poparzenie słoneczne w dzieciństwie czy skorzystanie z solarium dwukrotnie zwiększa ryzyko rozwoju czerniaka w dorosłym życiu. Dzieci nie mają jeszcze w pełni wykształconego systemu obronnego organizmu i bardzo łatwo ulegają takim oparzeniom. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że każdego roku korzystanie z solariów powoduje powstanie 10000 nowych zachorowań na czerniaki i 450000 nowych przypadków raków skóry każdego roku w USA, Europie i Australii rocznie, duża część z tych nowych chorych to młodzi ludzie. Poprzez tę ustawę szacujemy, że możemy w najbliższej przyszłości zmniejszyć zachorowania na nowotwory skóry o 5-10% w naszym kraju – wyjaśnia Prof. Rutkowski i zaznacza - Ze względu na potwierdzone badaniami ryzyko zachorowania na czerniaka w niektórych krajach (m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii i większości stanów w USA) wprowadzono zakaz korzystania z solarium przez osoby niepełnoletnie. Polska dołącza więc do grupy najbardziej świadomych prozdrowotnie państw.

Pacjenci: mamy nadzieję, ze proces legislacyjny przejdzie sprawnie

- Inicjatorzy propozycji wprowadzenia takiego rozwiązania - środowisko profesorskie - z prof. Piotrem Rutkowskim na czele oraz Polską Koalicją Pacjentów Onkologicznych czekali prawie 4 lata na podjęcie inicjatywy ustawodawczej – przypomina Szymon Chrostowski, b. prezes Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych -  Nikt z decydentów nie zauważał problemu następstw korzystania z solariów szczególnie u dzieci i młodzieży. Tymczasem mamy lawinowy wzrost zachorowania na raka skóry typu kolczastokomórkowego u osób, które 15 lat temu korzystało z tego typu urządzeń. Cała Europa i świat wprowadziła i robi to nadal, zakazy lub ograniczenia. Nam dopiero teraz udało się zainteresować decydentów, pomimo dziesiątek spotkań, dyskusji, paneli na przestrzeni wspomnianych lat. Dlatego tym bardziej cieszy podjęcie inicjatyw przez Kancelarię Prezydenta i dalsze procedowanie w Sejmie – dodaje.

- Wyniki wielu badan naukowych są jednoznaczne. Niezwykle dynamiczny wzrost liczby zachorowań na nowotwory skóry, w tym czerniaka, w szczególności w grupie młodych kobiet to wynik wieloletniej mody na korzystanie z solariów. Środowisko pacjentów oraz ekspertów od wielu lat sygnalizowało ten problem – zwraca uwagę Wojciech Wiśniewski z Fundacji Alivia - W szczególności uznanie należy się prof. Piotrowi Rutkowskiemu oraz Szymonowi Chrostowskiemu, którzy niestrudzenie wyjaśniali i tłumaczyli zasadność wprowadzenia ustawy kolejnym ministrom. Fantastyczny dorobek i działania Barbary Pepke z Fundacji Gwiazda Nadziei pozwoliły zorganizować dedykowane lekcje w szkołach. To połączenie regulacji i edukacji daje nadzieję na uniknięcie niepotrzebnych zachorowań – zaznacza i dodaje - Rozmawialiśmy o prezydenckim projekcie z Parlamentarzystami i wydaje się, że nie budzi on niemal żadnych kontrowersji. Mamy nadzieję, że powszechna zgoda pozwoli sprawnie przejść proces legislacyjny, dzięki czemu ustawa wejdzie w życie możliwie szybko.

Prace nad projektem ustawy rozpoczynają się dziś na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia.

Aleksandra Smolińska 

Polecamy także nasze wcześniejsze artykuły:

Foto: Maciej Biedrzycki/KPRP/Para Prezydencka na otwarciu Kliniki Radioterapii WIM 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

zaopatrzony Środa, 19 Lipca 2017, 19:59
Już widzę ten ból dupy zakompleksionych, wytapetowanych nastolatek co myślą, że im wszystko wolno :>