Teva i Cephalon oskarżone przez KE o zmowę w sprawie generyku

25 Lipca 2017, 10:11

Komisja Europejska oskarża światowych farmaceutycznych gigantów - Cephalon oraz Teva- o złamanie Europejskiego prawa antymonopolowego. Śledztwo dotyczy opóźnienia przy wprowadzeniu na rynek generycznej wersji leku na bazie modafinilu stosowanego przy zaburzeniach snu.

Cephalon zapłaciło Teva za utrzymanie monopolu na rynku

Po przeprowadzeniu dochodzenia Komisja Europejska wstępnie uznaje, że firma Cephalon zapłaciła Teva Pharmaceuticals za nie wprowadzenie do obrotu tańszej, generycznej wersji leku Provigil sprzedawanego przez Cephalon.

Wycofanie leku z rynku za gotówkę i porozumiewawcze umowy

Teva na krótki okres czasu wprowadziła swój lek na rynek brytyjski. Lek został wycofany, po wszczęciu postępowania sądowe w sprawie naruszenia praw patentowych, a lek został wycofany z rynku.W ramach umowy zawartej z firmą Cephalon, Teva zgodziła się nie sprzedawać swoich produktów na bazie modafinilu w UE do października 2012. KE uważa, że w zamian za to firma otrzymywała szereg płatności gotówkowych i podpisała inne korzystne umowy.

Teva będzie musiała zapłacić za wyrządzone potencjalne szkody w budżecie służby zdrowia UE i pacjentów

Według wstępnego raportu Komisji, otrzymane płatności służyły jako premia za nie konkurowanie z modafinilem Cephanolu. Ugoda „mogła spowodować znaczną szkodę dla pacjentów i budżetów służby zdrowia państw UE”.

Jeśli wynik śledztwa się potwierdzi, to firmy zostaną oskarżone o naruszenie art. 101 Traktatu UE. Teva może w rezultacie zapłacić grzywnę w wysokości nawet do 10 procent globalnych przychodów.

JanKa

Źródło: PharmaTimes

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz