Weszły w życie przepisy o terapii ratunkowej i ellaOne

24 Lipca 2017, 14:22

Od wczoraj obowiązują nowe przepisy, które wprowadziły między innymi ratunkowy dostęp do leków i obowiązkową receptę na tzw. antykoncepcję awaryjną. 

Pod koniec czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach zdrowotnych. Zmiany dotyczą m.in. ratunkowego dostępu do leków i ograniczeń w dostępie do tzw. „antykoncepcji awaryjnej”. Wczoraj nowe przepisy weszły w życie.

Ratunkowy dostęp do leków

W ramach procedury „ratunkowego dostępu do technologii lekowych” minister zdrowia może wydać indywidualną zgodę na pokrycie kosztu leku, który w danym wskazaniu medycznym nie jest refundowany. Zgoda będzie wydawana wyłącznie dla leku, który jest dopuszczony do obrotu lub pozostaje w obrocie w Polsce oraz jest dostępny na rynku. Najpierw jednak pacjent będzie musiał skorzystać ze wszystkich dostępnych i finansowanych przez NFZ metod leczenia. Ustawa zakłada możliwość wydania zgody na okres prowadzenia terapii, nie dłuższy jednak niż 3 miesiące albo 3 cykle leczenia.

EllaOne tylko na receptę

EllaOne należy do grupy tzw. hormonalnych leków antykoncepcyjnych. Po wejściu w życie nowych przepisów, tabletki mogą być sprzedawane jedynie na receptę. 

Aleksandra Smolińska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz