Walka z paleniem tytoniu coraz skuteczniejsza

26 Lipca 2017, 10:18

W ostatnich latach gwałtownie zwiększyła się świadomość szkodliwości palenia. Coraz skuteczniej walczy się z nielegalnym handlem tytoniem. To wnioski z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia.

Ostrzeżenia na reklamach, strefy wolne od dymu, wysokie podatki i szokujące zdjęcia: do ponad niż 60 procent ludzi docierają informacje na temat szkodliwości palenia, wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia. Jest  to około cztery razy więcej niż dziesięć lat temu, powiedział szef WHO w prezentowanym w zeszłym tygodniu w Nowym Jorku raporcie.

7 milionów zgonów rocznie

Szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus jest zdania, że rządy powinny bardziej interweniować w handel tytoniem.” Każdego roku, na skutek używania tytoniu umiera siedem milionów ludzi na świecie. To tak, jakby zniszczyć całą populację Bułgarii lub Paragwaju w przeciągu roku. To jest nie do przyjęcia", powiedział.

Szacunkowo jeden na dziesięć zgonów na świecie jest wynikiem używania tytoniu. Były burmistrz Nowego Jorku, Michael Bloomberg, który od dawna zaangażowany jest w walkę przeciwko paleniu dodał: „Postęp, jaki dokonał się na całym świecie pokazuje, że możliwe jest, aby zredukować spożycie tytoniu.” Niestety USA nie okazały się być liderem w dzedzinie ograniczenia palenia.

Duże postępy krajów rozwijających się

Biedniejsze kraje niedawno zrobiły wielki postęp we wdrażaniu środków kontroli tytoniu, podczas gdy w bogatszych krajach często brakuje „woli politycznej”. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba krajów rozwijających się, w których palenie w miejscu pracy jest całkowicie zakazane wzrosła z czterech do 39. 44 nowe kraje rozwijające wprowadziły w tym okresie drastyczne ostrzeżenia na paczkach papierosów, a 24 nałożyły zakazy reklamy.

Wśród krajów bogatszych szczególnie chwalona jest Wielka Brytania oraz Australia i Nowa Zelandia. W USA brakuje drastycznych ostrzeżeń na paczkach papierosów. W Niemczech nadal dozwolone są reklamy papierosów. Cel WHO wedle którego do połowy ludności docierają drastyczne fotografie na paczkach papierosów został jednak osiągnięty.

Magdalena Mroczek

Zródło aerzteblatt.de

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz