Będzie nowy wiceminister w MZ

31 Lipca 2017, 9:37

W ministerstwie zdrowia będzie nowy wiceminister. To dr Marcin Czech, ekonomista i lekarz, wykładowca Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej. W MZ ma się zając m.in. polityką lekową. 

Od czasu gdy z ministerstwem zdrowia pożegnał się Krzysztof Łanda, polityką lekową w resorcie zajmował się wiceminister Marek Tombarkiewicz. To ma się wkrótce zmienić. Do kierownictwa MZ dołączy dr Marcin Czech – lekarz, ekonomista, specjalista w dziedzinie farmakoekonomiki. Jako pierwszy informację tę podał Dziennik Gazeta Prawna.

Ekspert od ekonomii i zdrowia

Dr Marcin Czech jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej (International MBA), Studium Ekonomiki Zdrowia na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej w zakresie programu studiów doktoranckich w dziedzinie zarządzania, specjalistą w zakresie epidemiologii.

Duże doświadczenie zawodowe

Jak możemy przeczytać na stronie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Marcin Czech pracuje jako adiunkt w Zakładzie Farmakoekonomiki Wydziału Farmaceutycznego WUM, jest wykładowcą Studium Farmakoekonomiki, Marketingu i Prawa Farmaceutycznego Politechniki Warszawskiej, współpracuje z Wydziałem Zarządzania WUM, odpowiada za kwestie związane z ekonomiką zdrowia w państwach Europy Środkowej w firmie Novo Nordisk współtworząc European Health Economics and Outcomes Research Centre of Excellence w tej organizacji. Jest też członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego (był prezesem tej organizacji w latach 2004-2006).

Kontynuator pomysłów poprzednika?

Marcin Czech jest w środowisku chwalony. Eksperci podkreślają przede wszystkim jego dużą wiedzę farmakoekonomiczną i przywiązanie do innowacyjności. Obawy budzi jednak część dotycząca ustawy refundacyjnej i prawa farmaceutycznego. To, według naszych rozmówców, słabsza strona kandydata na nowego wiceministra. Jest postrzegany w branży jako kontynuator polityki lekowej według koncepcji byłego wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandy. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: WUM

Foto: ResearchGate

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz