PPOZ: czekamy na odpowiedź od ministra zdrowia

31 Lipca 2017, 16:49

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że to Konstanty Radziwiłł odpowie lekarzom na pismo skierowane do premier Beaty Szydło w sprawie zrównania praw wszystkich ciężko chorych i niepełnosprawnych dzieci. 

10 lipca br. lekarze i świadczeniodawcy skupieni wokół PPOZ w piśmie do premier Szydło zwrócili uwagę, że zgodnie z zapisami ustawy „Za Życiem” - dziecko, u którego ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalna choroba powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu - ma (według wskazań medycznych) nieograniczony dostęp do wyrobów medycznych, a w szczególności do środków higienicznych, natomiast pomija się pozostałych ciężko chorych pacjentów do 18 roku, których stan zdrowia jest spowodowany np. urazami, zakażeniami septycznymi czy powikłaniami po chorobie meningokokowej.

- Uważamy, że to nie czas i okoliczności powstania dolegliwości zdrowotnych, ale aktualny ciężki stan zdrowia dziecka powinien być podstawą do korzystania bez limitów z wyrobów medycznych, ułatwiających codzienną opiekę - uzasadniała Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Lekarze PPOZ podkreślali, że wszystkie niepełnosprawne i ciężko chore dzieci powinny mieć takie samo prawo do opieki i wsparcia ze strony państwa.

W odpowiedzi na pismo PPOZ, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zwróciła się do ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła o udzielenie odpowiedzi na temat wprowadzenia możliwości ordynowania bez limitów wyrobów medycznych, w tym zwłaszcza środków higienicznych, na rzecz dzieci, które cierpią na ciężkie i nieodwracalne upośledzenie, albo ciężką chorobę zagrażającą życiu, ale u których owo upośledzenie bądź choroba nie powstały w okresie ciąży lub porodu, lecz są spowodowane innymi przyczynami.

Ewa Szarkowska

Źródło: PPOZ  

Foto: KPRM

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz