Premier Ewa Kopacz: polityka senioralna jest priorytetem

20 mln zł na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych, 1500 darmowych punktów pomocy prawnej, 113 domów opieki Senior Wigor oraz waloryzacja rent i emerytur – to tylko niektóre z działań na rzecz seniorów, które w ostatnim roku zrealizował rząd Ewy Kopacz. Podczas spotkania ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Legionowie premier Ewa Kopacz przypomniała, że polityka senioralna jest jej priorytetem.

Szefowa rządu  przypomniała m.in. o przeznaczeniu 20 mln zł z rezerwy Prezesa Rady Ministrów na wsparcie turnusów rehabilitacyjnych dla seniorów. Nawiązała także do rządowego programu Senior Wigor. Obiecywałam 1 października, że będziemy mieli wybudowane tzw. dzienne domy pobytu dla seniorów. Mamy na ten cel przeznaczone 370 mln zł. A w tym roku powstanie 113 takich placówek – mówiła premier Ewa Kopacz. Dodała, że już wkrótce powstaną także dzienne domy opieki medycznej, dla osób niesamodzielnych, w tym w szczególności osób starszych. Będą to miejsca, gdzie m.in. można przechodzić rehabilitację pod okiem specjalistów i znaleźć fachową opiekę medyczną w warunkach zbliżonych do domowych. Minister zdrowia przeznaczył na ten cel 40 mln zł i powstanie 40 takich placówek – mówiła premier Ewa Kopacz.

Szefowa rządu przypomniała też, że rząd planuje wprowadzenie bonów refundacyjnych na leki. Miałyby one formę jednorazowego wsparcia wypłacanego raz w roku.

Jestem pełna podziwu dla waszych chęci i energii, tego jak bardzo wam się chce. Jak nie siedzicie w domu i nie myślicie co wam się należy. Sami wzięliście sprawy w swoje ręce – premier Ewa Kopacz zwróciła się do słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jeździcie, zwiedzacie, a wasz chór, który zdobył nagrodę w Wenecji, jest dobrą wizytówką Polski – przekonywała szefowa rządu. Dodała, że zależy jej na tym, by aktywni seniorzy mieli tych sił jeszcze więcej i znajdzie to odzwierciedlanie w budżecie na rok 2016.

Premier Ewa Kopacz nawiązała także do projektu budżetu na przyszły rok, który oprócz waloryzacji procentowej rent i emerytur, uwzględnia specjalny dodatek. Zostanie on wypłacony emerytom i rencistom jednorazowo w marcu 2016 r. Dodatek będzie zróżnicowany w zależności od wysokości emerytur i wyniesie od 100 do 350 zł. Zapowiedziała także, że 22 mln ludzi będzie mogło skorzystać z darmowej pomocy prawnej. Seniorzy w całej Polsce mogą korzystać także z bogatej oferty Programu Kultura Dostępna.

Źródło:kprm.gov.pl

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz