CBOS: Większość Polaków uważa, że szczepionki są bezpieczne

03 Sierpnia 2017, 15:13

Prawie trzy czwarte Polaków uważa, że szczepionki są bezpieczne dla dzieci. 37 proc. badanych jest przekonanych o możliwych negatywnych skutkach ubocznych szczepionek. To wyniki z najnowszego badania CBOS. 

13 proc. ogółu badanych wyraża kontrowersyjny pogląd, że lepiej jest dziecku pozwolić przechorować chorobę zakaźną, żeby uzyskało "naturalną odporność".

Jednak zdecydowana większość Polaków (73 proc.) sądzi, że szczepionki są bezpieczne dla dzieci, choć w tym przypadku, w porównaniu z badaniami z 2013 roku, notuje się niewielki spadek odsetka ocen zdecydowanie pozytywnych (o 3 punkty procentowe).

Praktycznie bez zmian pozostaje natomiast odsetek przekonanych o możliwych negatywnych skutkach ubocznych szczepionek (37 proc.) lub wywoływaniu przez nie poważnych zaburzeń rozwojowych (22 proc. - wzrost o 1 punkt).

Jak podaje CBOS, w porównaniu do badań z 2013 roku stosunek Polaków do obowiązkowych szczepień ochronnych dzieci wyraźnie się poprawił. Wzrósł odsetek przekonanych o dobroczynnym działaniu oraz celowości i konieczności szczepień: przybyło osób podzielających opinię, że szczepienie dzieci powoduje więcej dobrego niż złego (wzrost o 6 punktów procentowych), że szczepienia są najskuteczniejszym sposobem ochrony dzieci przed poważnymi chorobami (wzrost o 7 punktów) oraz że szczepienia ochronne praktycznie wyeliminowały wiele groźnych chorób (wzrost o 6 punktów).

AS

Źródło: Polsat News/PAP

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz