USA: Będą zmiany w kształceniu lekarzy

04 Sierpnia 2017, 10:26

W ostatnim czasie w USA podkreśla się dehumanizację medycyny. Część uniwersytetów postanowiła położyć nacisk na rozwój takich cech charakteru jak empatia czy koncentracja na pacjencie.

W dzisiejszych czasach współczucie w medycynie wydaje się odgrywać coraz mniejszą rolę, a lekarze napotykają na rosnące obciążenia administracyjne i zwiększony nacisk na wydajność kliniczną.

Nowy program nauczania

Dr Raymond, Dyrektor Generalny Medical College w Wisconsin w Milwaukee, uważa, że ​​w szkoleniu aspirujących lekarzy kryje się kluczowy element: współczucie.
—Ponieważ istnieje przekonanie, że wszyscy lekarze są z natury współczującymi i opiekuńczymi osobami, tradycyjna edukacja medyczna nie odnosi się w żaden sposób do rozwoju tych cech. Sześć innych szkół medycznych dołączyło do Medical College of Wisconsin, aby utworzyć sieć mającą na celu rozwój kompetencji miękkich, jeszcze zanim lekarze rozpoczną karierę.
Dzięki utworzonej w czerwcu oficjalnej sieci National Transformation Network uniwersytety współpracują w celu opracowania programu nauczania, który skupia się na trzech elementach: charakterze, kompetencjach i opiece. Sieć otrzymała dofinansowanie w kwocie 37,8 milionów dolarów od Fundacji Rodzin Kern, organizacji non-profit, która finansuje inicjatywy edukacyjne. Inne uczestniczące szkoły to Mayo Clinic School of Medicine, Geisel School of Medicine w Dartmouth, UCSF School of Medicine i Vanderbilt University School of Medicine.

Walka z wypaleniem zawodowym

W ramach innowacyjnego programu studenci będą mogli odbywać pod okiem mentora indywidualne warsztaty z pacjentami. Kładziony jest nacisk na osobiste zdrowie i wypalenie zawodowe lekarzy, które są plagą w tej grupie zawodowej.
Nowe podejście jest wyzwaniem, ponieważ wymaga nie tylko zmian w programie nauczania, ale także zmiany w sposobie myślenia. —Nie można zmienić studentów bez zmiany programu nauczania, a nawet kultury, co będzie prawdopodobnie najtrudniejszą cześcią projektu —powiedział Raymond.
Coraz częściej zauważa się potrzebę modyfikacji w edukacji medycznej. Bardzo dużo innowacji wkracza codziennie w opiece zdrowotnej - niezależnie od tego, czy są to nowe modele płatności, zwiększone wykorzystanie technologii czy presja na konsumpcjonizm. Często jednak ginie to co w medycynie najważniejsze czyli empatia i chęć realnej pomocy pacjentowi.

Magdalena Mroczek

Zródło: modernhealthcare

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz