Już 3,5 tys. podpisów pod petycją pielęgniarek do premier B.Szydło

07 Sierpnia 2017, 16:31

„Zwracamy się z żądaniem szybkiego naprawienia oczywistej niesprawiedliwości, którą odbieramy jako deprecjację zawodu pielęgniarki i położnej w Polsce” – piszą pielęgniarki i położne w petycji skierowanej do prezydenta A. Dudy, premier Beaty Szydło, posłów i senatorów.

Pod petycją „STOP deprecjacji zawodu pielęgniarki i położnej w Polsce!”podpisało się już ponad 3,5 tys. osób. Organizatorzy akcji zapewniają, że inicjatywa nie jest związana ani ze związkami zawodowymi ani z samorządem pielęgniarek i położnych. Może się pod nią podpisać każdy, kto uważa, że w Polsce zawód pielęgniarki i położnej ulega degradacji.
Pielęgniarki i położne domagają się zmian w ustawie o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Środowisko jest zdania, że stawki, które zostały ustalone dla tej grupy zawodowej niesprawiedliwie zrównują płacę minimalną niezależnie od poziomu wykształcenia.

W ustawie zrównano najniższe wynagrodzenie zasadnicze:

• pielęgniarki/położnej,
• pielęgniarki/położnej z tytułem licencjata,
• pielęgniarki/położnej z tytułem magistra pielęgniarstwa/położnictwa,
• opiekuna medycznego.

„Wobec powyższego podstawowe założenie ustawy, a mianowicie uzależnienie wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego „od poziomu wykształcenia wymaganego na stanowisku pracy, na którym zatrudniony jest dany pracownik (wykształcenie na poziomie wyższym, średnim, posiadanie specjalizacji)”, nie zostało zrealizowane” – czytamy w petycji.

Aleksandra Smolińska

Źródło: petycjeonline.com

Foto: OZZPiP

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Iza Wtorek, 08 Sierpnia 2017, 13:09
Jak ja nie lubie pielegniarek w Polsce.Najbardziej zaklamana grupa zawodowa, ktora jak jest okazja to by kolezance noz wbila w plecy.Zupelnie niesolidarne i zazdrosne kobiety , ktore za zlotowke roznicy by sobie daly gwozdzi w tylek wbic , a za awans to przed lekarzem krzyzem by lezaly.Wiekszosc z was zrobila sobie MGR przed nazwiskiem i teraz mysli ze jest lepsza od innych pielegniarek i walcza nie o wszystkie pielegniarki ale tylko o ta jedna grupe , bo przeciez one nie beda zarabiac teraz tyle co pielegniarka z dyplomem bo skonczyly uniwersytet.Szkoda ze nie pomyslalyscie o pielegniarkach z tytulem naukowym takim jak DOCTOR , lub pielegniarkach ktore po magisterium ukonczyly 3 letnie studium podyplomowe np z medycyny ratunkoweh lub zarzadzania w sluzbie zdrowia. To ze maja one wyzsze wyksztalcenie od was mimo waszej magisterki juz wam nie przeszkadza ze beda zarabiac tyle co wy.Zaklamane i chciwe srodowisko i ciesze sie ze sie juz do niego nie zaliczam.Celowo pisze zwroty grzecznosciowe z malej litery , bo stracilam do was caly moj szacunek.
Anna Poniedziałek, 07 Sierpnia 2017, 21:24
Jestem z wami.