Będzie więcej pieniędzy na refundację leków

08 Sierpnia 2017, 12:59

Ministerstwo zdrowia podzieliło dodatkowe środki na refundację leków, którymi Narodowy Fundusz Zdrowia będzie dysponował w tym roku i w przyszłym. W 2018 roku na refundacje leków Fundusz ma przeznaczyć o ponad 600 mln zł więcej. 

Zgodnie z projektem rozporządzenia, które właśnie trafiło do konsultacji społecznych na finansowanie leków, które do tej pory nie były refundowane i nie mają w danym wskazaniu refundowanego odpowiednika, NFZ przeznaczy w tym roku o ponad 145 mln zł więcej.

W związku ze zmianami w ChPL lub zmianami praktyki klinicznej Fundusz wyda w 2017 roku o 16 mln zł więcej niż było ustalone przed zmianą planu finansowego. Kwota środków finansowych przeznaczonych na refundację w części dotyczącej finansowania świadczeń wrośnie do ponad 426 mln zł.

Wiadomo już również jak MZ zamierza podzielić nadwyżkę środków na refundację w przyszłym roku. Około 70 mln zł ma trafić na refundację leków, które do tej pory nie były objęte dopłatą państwa, ponad 3 mln na sfinansowanie refundacji leków w związku ze zmianami w ChPL i ponad 535 mln na refundacje w części dotyczącej finansowania świadczeń. W sumie w 2018 roku NFZ ma przeznaczyć na refundację leków o ponad 600 mln więcej niż w roku 2017.

Uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie podziału kwoty środków finansowych w 2017 r. stanowiącej wzrost całkowitego budżetu na refundację i projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie podziału kwoty środków finansowych w 2018 r. stanowiącej wzrost całkowitego budżetu na refundację można składać do 16 sierpnia br. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: RCL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz