Trump grozi zablokowaniem dotacji na Obamacare

17 Sierpnia 2017, 10:30

Spór o Obamacare w Stanach Zjednoczonych jest wciąż żywy między innymi za sprawą ostrych wypowiedzi Donalda Trumpa. Tym razem prezydent grozi wycofaniem części dotacji, które otrzymują firmy ubezpieczeniowe na Affordable Care Act.

Dotacje, które chce zatrzymać w budżecie Donald Trump, zmniejszają koszty ubezpieczycieli ponoszone z tytułu rozliczeń, współpłacenia i kosztów ponoszonych przez ubezpieczonych podczas leczenia.  Dzięki dotacjom osoby o najniższych dochodach mogą otrzymać większe ulgi podatkowe, które pozwalają im na wykupienie solidniejszych planów ubezpieczeniowych na rynku prywatnym.

Sąd Federalny podważył legalność dotacji ACA

Spór o dotacje rozpoczął się w roku 2014, kiedy Republikanie złożyli pozew twierdząc, że administracja Obamy płaci subwencje nielegalnie, ponieważ Kongres nigdy nie przyznał pieniędzy na ten cel. W ubiegłym roku Sąd Federalny poparł pozew oraz nakazał zaprzestanie płatności na rzecz firm ubezpieczeniowych. Nakaz został jednak zawieszony, aby Rząd mógł się odnieść i odwołać od wyniku rozprawy. Aktualnie sprawa jest w toku trybu odwoławczego.

5% obywateli USA może pozostać bez ubezpieczenia

Jeśli Trump zdecyduje się na zawieszenie subwencji, rezultat może przerosnąć oczekiwania Republikanów. Według wyliczeń Kongresowego Biura Budżetowego z tego tytułu w ciągu następnego roku, bez ubezpieczenia zdrowotnego zostałoby około 5 proc. obywateli USA, w stosunku do niecałego 1 proc. obecnie.  Ponadto średni wzrost kosztów ubezpieczenia wyniósłby o 20 proc., a deficyt budżetu federalnego w ciągu najbliższej dekady wzrośnie o dodatkowe 194 mld dolarów.

Mocny argument dla Demokratów

Wyniki raportu Biura Budżetowego będą mocnym argumentem dla Demokratów do obronienia aktualnie generowanych, w każdym miesiącu, dotacji. Może to również powstrzymać Trumpa przed podjęciem odważnej i daleko idącej w skutkach decyzji.

Posiedzenie Komisji Zdrowia zaplanowane na przyszły miesiąc

Zdaniem Departamentu Zdrowia i Świadczeń Społecznych, dotacje z podziałem kosztów otrzymuje około sześć milionów obywateli. Zakończenie rządowego dofinansowania pozwoliłoby zaoszczędzić budżetowi państwa około 8 mld dolarów do przyszłego roku i łącznie 118 mld dolarów do roku 2026. Przewodniczący Senackiej komisji zdrowia, zapowiedział posiedzenie komisji na przyszły miesiąc, podczas którego wypracowane mają zostać ustawodawstwa dążące do ustabilizowania rynku ubezpieczeniowego oraz zapewnienia potrzebnych na dotacje pieniędzy.

JanKa

Źródło: NYTimes

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz