Plan dla chorób rzadkich coraz bliżej

22 Sierpnia 2017, 10:19

Kierownictwo ministerstwa zdrowia przyjęło projekt planu dla chorób rzadkich. Dokument został skierowany do uzgodnień wewnętrznych. 

W MZ przyspieszają prace nad długo oczekiwaną strategią dla osób cierpiących na rzadkie schorzenia. Kompleksowe rozwiązania miały być gotowe już wiele miesięcy temu. Wygląda na to, że wkrótce poznamy propozycje ministerstwa.

MZ deklarowało, że zakończy prace nad Planem do końca tego roku. „W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad finalną wersją dokumentu. Przyjęcie planu wymaga współpracy międzyresortowej, a następnie jego projekt zostanie skierowany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przewidywany termin przyjęcia planu to koniec 2017 roku” – informował nas resort zdrowia na początku lipca br. 

Plan dla chorób rzadkich ma być dokumentem o charakterze strategicznym, wyznaczającym kierunki rozwoju w celu jak najlepszego zaspokojenia potrzeb pacjentów cierpiących na choroby rzadkie. Projekt planu nie jest ograniczony do kilku wybranych chorób. Ma dotyczyć wszystkich chorób, które spełniają kryteria chorób rzadkich.

Jak informowało MZ, Plan dla chorób rzadkich kładzie nacisk na tworzenie sieci referencyjnych dla poszczególnych chorób lub grup chorób. Wytyczenie kierunków zmiany organizacji opieki na pacjentami cierpiącymi na choroby rzadkie jest jednym z podstawowych założeń planu.

Projekt został skierowany do uzgodnień wewnętrznych na 10 dni. Potem trafi do konsultacji społecznych. Na gotowe rozwiązania z niecierpliwością czekają pacjenci.

 

Aleksandra Smolińska

Źródło: MZ

Polecamy także:

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz