Posłowie Kukiz’15 chcą zmian w przepisach dot. szczepień

24 Sierpnia 2017, 15:16

Posłowie Kukiz’15 chcą by koncerny farmaceutyczne brały odpowiedzialność za powikłania poszczepienne. Wraz z organizacjami pozarządowymi przygotowują projekt zmian w  ustawie o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta.

- Ustawa ma na celu powstanie funduszu odszkodowawczego tak, aby w bardzo łatwy, prosty sposób w trybie administracyjnym osoby, które zaszczepią dzieci na szczepienia obowiązkowe, a jednocześnie u dzieci wystąpią powikłania poszczepienne, w bardzo łatwy sposób dostały odszkodowanie, zadośćuczynienie za powstałe szkody” – podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko.

Jego zdaniem na taki fundusz powinny się składać firmy produkujące lub wprowadzające szczepionki na rynek. „One na tych szczepionkach zarabiają i powinny dołożyć wszelkiej staranności, aby tych powikłań nie było, albo by były one minimalne” – podkreślił poseł Kukiz’15.

W Polsce odsetek osób szczepionych nadal jest wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej rodziców nie zgadza się na poddawanie tej procedurze swoich dzieci. W ciągu ostatnich czterech lat liczba ta wzrosła blisko pięciokrotnie - od ponad 5 tys. w 2012 r. do ponad 23 tys. w 2016 r. oficjalnie odnotowanych odmów szczepień.

Powstanie specjalnego funduszu, z którego miałyby być wypłacane odszkodowania dla osób, które ucierpiały z powodu powikłań poszczepiennych zapowiedziało też jakiś czas temu ministerstwo zdrowia. W ten sposób resort odpowiedział na postulaty organizacji antyszczepionkowych dotyczące zniesienia obowiązku szczepień.

Aleksandra Smolińska

Źródło: DGP, PAP

Foto: Sejm/K.Białoskórski

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz